Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Adblue Nedi̇r ?

Adblue Nedi̇r ?

Adblue Nedi̇r ?

AdBlue, küresel ısınmayla birlikte dünyamızda artan hava kirliliğine bir nebze de olsa katkı sağlamak adına üretilen bir yakıt türüdür.

Malum dizel (mazot) tüketen araçlar benzin ve lpg kullanan araçlara nazaran çevreyi daha çok kirletmektedir.

Dizel yakıt kullanan araçlar ekstra olarak kullanılan adblue, yeni nesil tüm dizel araçlarda kullanılması zorunlu kılınmıştır.

Bu sebeple euro 4, euro 5 ve euro 6 diye adlandırılan yeni nesil araçlar üretilirken araçlara birde adblue yakıt tankı ilave edilmektedir.

AdBlue nasıl çalışır?

Adblue; EURO 4 ve EURO 5 motorlu araçlarda motorun optimizasyonu ile egzoz gazlarının SCR katalizörüne ulaşmadan önce egzoz gazı içine enjektörle püskürtülür.

Egzoz sisteminde oluşan yüksek ısı Adblue katkısını amonyağa dönüştürür.

Daha sonra amonyak ve karşıt nitrojen oksijenleri SCR katalizörlerine nüfuz ederken birbirleriyle reaksiyona girer ve atmosfer için zararlı olmayan iki bileşene, yani nitrojen ve su buharına dönüşür. Adblue yakıtı katkısı, insan için toksik olmayan bir kimyasal karışımdır.

Adblue, genelde araçlar üretildikten sonra yakıt deposu içerisindeki ufak bir bölmeye (1 – 1,5 lt civarında) konur ve bu yaklaşık 125.000 – 150.000 km arası sizi idare eder.

Bu yakıt katkısı bittikten sonra ya da sistem arılandığı taktirde araca göre değişik olmak suretiyle bir uyarı verir.

Adblue katkısının ve sistem durumunun kontrolleri genelde servis bakımlarında kontrol edilmez. Bu sebeple araçlarda sıklıkla adblue arızası ile karşılaşırlar.

Volkswagen Crafter Adblue Çözümü

Motor Kontrol Ünitesi’ne (ECU) yapılan yazılım müdahalesi ile AdBlue sisteminin arıza vermemesi sağlanmaktadır Yapılan bu müdahale ile Motor Kontrol Ünitesi’nin (AdBlue) ile ilgili hata vermemesini sağlar.

Bu yapılan uygulama aracın motorunun ve işletim sisteminin çalışmasına başka bir etki yapmamaktadır.

Sizlerde Adblue Çözümleri hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat