Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Araç Akü Bağlantı İşlemleri

Araç Akü Bağlantı İşlemleri

Aracın Akü Bağlantısını Kesme Ve Aküyü Yeniden Bağlama Nasıl Yapılır?

Araç akü bağlantı işlemleri, bazen araçlarda basit bakım dahil olmak üzere tüm motor bakımına kadar değişen nedenlerden dolayı akü bağlantısını kesmek gerekebilir.

Tabii ki bu işlemlere başlamadan önce gereken tüm önlemlerin alınması gerekir çünkü aslında akü ölüme sebep olabilecek bir elektrik yükü taşır ve tutuşucu bir gaz yayan maddeleri içerisinde barındırır.

Bu yüzden aracın aküsünü sökmeden önce mutlaka araç kontağının kapalı, elleri ve gözleri korumak için eldiven ile koruyucu gözlüğünüzün takılması gerekir.

Akünün eksi (-) kutbu ( genellikle siyah kapaklı olandır veya yanında – işareti olur ) ve kırmızı kutbu ( genellikle kırmızı kapaklıdır veya yanında + işareti olur ) bulunur.

Akü bağlantısını kesmek için her zaman eksi kutuptan başlanır daha sonra artı kutba geçilir.

Kutup başlığına uygun anahtar seçilir ve eksi kutba yakınlaştırılır eğer uygunsa kutup başına takılır ve saat yönünün tam tersi yönünde çevrilir. Kutup başlığının gevşemesi için birkaç tur döndürmek yeterli olabilir.  

Kutup başı gevşedikten sonra eksi bağlantıyı aküden çekip çıkartılır. Kutup başı aküden uzaklaştırılır çünkü çalışma esnasında aküye değmemesi gerekir.  

Artı kutup başını sökmek için de aynı yöntem uygulanır yine aynı şekilde kutup başının metal kısmı hiçbir yere temas etmemelidir. Kutup başlarında kalan elektrik akımı herhangi bir metal yüzeye değerse aracın devrelerine zarar gelebilir hatta çalışmayabilir.  

Akü kabloları da çıkartıldıktan sonra aracın elektrikli bileşenleri güvenli şekilde tamir edilebilir.  Aracın akü bağlantısı kesildikten sonra, aküyü yuvada tutan braketlerin vidaları sökülür.

Akü düz bir şekilde kaldırılarak yuvasından çıkartılır.  Yuvadan çıkartılan eski akünün yeri bir diş fırçası veya benzeri yardımı ile temizlenir. Temizlenen kısım kuruduktan sonra yeni akü yerleştirilir ve vidaları aynı şekilde sıkılır.  

Bu sefer önce artı kutbun sonra eksi kutbun bağlantıları yapılır. Kutup başları iyice sıkılır.  İşlem tamamlanmıştır araç kaputu kapatılır ve çalıştırılır.

Sizlerde akü bağlama işlemleri veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat