Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Araç Arıza Teşhis Kodu Nasıl Öğrenilir?

Araç Arıza Teşhis Kodu Nasıl Öğrenilir?

Araç arıza teşhis kodu nasıl öğrenileceğine dair ihtiyaç, araç şoförlerinin genellikle hepsinin araçlarındaki direksiyon üzerinde yer alan gösterge panelinde bir anda ortaya çıkan bir arıza lambası ile karşı karşıya kalmalarından doğmuştur.

Bu arıza lambası yandığı zaman arızanın doğru teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Yanlış teşhis edilen arıza hem sağlam olan parçanın değişmesine hem de maddi kayba yol açabilir.

Üstelik oluşan arızanın yanına bir diğer arıza da eklenecektir. Bu sebeple otomotiv sektöründe gelişen araç teknolojisi ile diagnostik teknoloji kısmı oldukça gelişmiştir.

Peki araç arıza teşhis kodu nasıl öğrenilir?

Günümüzdeki araçlarda gelişen teknoloji sayesinde çok fazla elektronik sistem bulunmaktadır.  

Yine gelişen teknoloji sayesinde yanlış teşhisler zamanla oldukça azalmıştır. Bu tespitlerin bulunmasında araç arıza tespit cihazları kullanılmaktadır.

Gelişen otomobil sektöründe de araç arıza tespit cihazları büyük bir rol oynamaktadır.  Aracın arıza tespiti yapılırken; sorunun motorda mı, süspansiyonda mı, tekerleklerde mi veya diğer kısımlarda mı olduğu tespit edilir ve tüm parçalar test edilir.

Araçta bulunan tüm aksamlar araç beyninde yani araç ECU’sunda saklanır ve arıza tespitleri araç beynine bağlanılarak yapılır. Arıza tespit cihazları araç beyninde bulunan tüm bilgileri okuyup aynı zamanda araç beynine müdahale edebilir.  

Otomobil tamir sektörüne büyük kolaylık sağlayan bu elektronik cihazlar sayesinde çok kısa bir sürede bu işlem tamamlanır.  

Arıza teşhis kısmında, araç arıza tespit cihazları bizlere arıza kodlarını sunmaktadır. Genelde arıza kodları anlaması zor olan kodlardır. P0003 gibi.

Genel olarak bu kodları Google da aratarak arızanın teşhisini yapmamız mümkündür. Fakat gelişen teknoloji ve araca eklenen yeni özellikler sayesinde erişemediğimiz arıza kodları bulunmaktadır.  

Sektörde öncü gelen firmalar bunlara da bir çözüm sunmuş ve online (internet üzerinden) kullanabileceğimiz programlar piyasaya sunmuştur.

Bu programlar Haynespro, Autodata gibi tüm arıza kodlarını search (arama) kısmında aratarak açıklama ve tamirine erişmemiz mümkündür.

Sizlerde araç arıza kodunuzu öğrenmek veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen