Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Araç Yazılım Expertizliği Nedir? Yazılım Ekspertizliği Nerede Yapılır?

Araç Yazılım Expertizliği Nedir? Yazılım Ekspertizliği Nerede Yapılır?

Araç Yazılım Expertizliği Nedir? Yazılım Ekspertizliği Nerede Yapılır?

ARAÇ YAZILIM EXPERTİZLİĞİ NEDİR?

Bilindiği üzere 2000 model üzeri tüm marka modellerde elektronik ateşleme mevcuttur.

Elektronik ateşleme yapı itibari ile adından da görüldüğü üzere elektronik bir ünite vasıtası ile motordaki ateşleme zamanını ayarlar.

Aracın motorunu en doğru en verimli ve en düşük emisyon değerlerinde çalışmasını sağlamaktadır.

Elektronik denildiğinde akıllara gelen mikroişlemci de elektroniğin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bu mikroişlemciler içerisinde bulunan nanometrik mimarilerine kıyasla göründüğünden çok daha büyük işlere imza atmaktadır.

Buna karşılık olarak bu mikroişlemcilerin bir işe yarayabilmesi için birer yazılıma ihtiyacı vardır ve bu yazılıma göre mikroişlemciler giriş ve çıkışlarını harekete geçirmektedir.

arac-yazilim-expertizligi-nedir-yazilim-ekspertizligi-nerelerde-yapilir-resim

Otomobil beyinleri (ECU, Elektronik Kontrol Ünitesi) de birer mikroişlemci vasıtası ile yönetilmektedir ve bu yönetimin temelinde yazılım yatmaktadır.

Bir motorun sağlıklı ve düzgün çalışmasındaki en büyük etken ECU içerisindeki yazılımın doğru ve stabil olmasıdır. Günümüzde bir çok araçta chip tuning gibi yazılımsal ayar değişikliği işlemi yaptırılmaktadır.

Bu işlemler artık bir çok atölyede veya freelance çalışan kişilerce yapılabilmektedir.

Her chiptuning yapan kişinin bu değerleri bilmesine gerek olmadan kolaylıkla bu işlemi yapabileceği platformlar ortaya çıkmıştır.

Bu platformlarda bilinçsizce yapılan ayar değişiklikleri her zaman doğru sonuçlara ulaşamayıp araçlar üzerinde yazılımsal problemlere yol açabilmektedir.

Yazılımsal olarak yapılan yanlış bir ayar ile araç üzerindeki hiçbir elektrik veya sensör arızası olmamasına rağmen araçlar doğru çalışmayıp çok çeşitli içerisinden çıkılmayacak sorunlar açığa çıkarabilmektedir.

Yazılımsal arızaların kolay anlaşılamamasındaki en büyük etken çoğu zaman yanlış ayarın yapılırken değer aralığının da bu yapılan yanlış ayara göre değiştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak bir de  arıza kapatma işlemleri yapılmaktadır.

Araç üzerindeki bir elektrik veya elektronik arızayı gizlemek için arıza kapatma işlemi yapılarak araç üzerindeki gerçekte var olan arızalar yazılımsal olarak araçta hiç yokmuş gibi gösterildiği için bu arızaları tamirci ustalar mekanik arıza zannederek içerisinden çıkılamayacak bir hale girebilmektedirler.

arac-yazilim-expertizligi-nedir-yazilim-ekspertizligi-nerelerde-yapilir-resim2

YAZILIM EKSPERTİZLİĞİ NERELERDE YAPILIR?

Bu tarz durumların sonuçları araç sahibi veya tamirci usta için çok ağır olabilmektedir.

Orijinal yazılım expertizliği olarak uzman kadromuzca aracınızın yazılımın orijinal olup olmadığı bilgisini siz değerli müşterilerimize son derece güvenilir ve son teknoloji ekipmanlarımız ile kolaylıkla sunabilmekteyiz.

Bunun için tek yapmanız gereken Nitro Mekatronik Garaj’larımızdan herhangi birisinden randevu almak olacaktır.

Buna ek olarak yazılımınızın orijinal olmaması durumunda motor kontrol ünitesindeki herhangi bir yazılım hatasını ekibimize düzelttirebilir veya daha önceden yapılmış olan işlemin doğruluğunu kontrol ettirebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat