Blog

Şanzıman Kontrol Ünitesi (TCU) Tuning

Tuning Nedir ?

Araçların motor beyni yazılımına yapılan tuning -düzenleme- işlemini duymuşsunuzdur. Aynı zamanda şanzıman beynine de tuning işlemi uygulanabilmektedir. Buradaki amaç aracın kontrol ettiği donanımın verdiği emirleri düzenleyerek araçta güç ve tork artışı sağlamaktır. Seviye olarak belirlenen stage 1-2-3 olarak değişkenlik gösterebilir.

Devamını Oku…

Fiat Egea Adblue Çözümü

Adblue Nedir ?

Euro 6 araçlarda emisyon seviyesini indirgemek amacıyla kullanılan adblue sıvısı ağır vasıta araçlarda olduğu gibi binek araçlarda da kullanılmaktadır. Yeni Fiat Egea’larda da bulunan adblue sıvısı -scr sistemi- kronik şekilde arıza göstermektedir.

Devamını Oku…

Euro 5-6 Ford Cargo Emisyon Arızaları ve Çözümlemeleri

Dizel Partikül Filtresi ve Adblue Sıvısı Nedir ?

Günümüzde atmosfere yayılan zararlı salınımının engellenmesi için bir takım önlemler alınmıştır. Bunlardan en bilinenleri dizel araçlarda bulunan dizel partikül filtresi ve adblue sıvısıdır. Dizel motorlu araçlarda yanma sonucunda doğal şekilde oluşan tehlikeli maddeleri daha zararsız hale dönüştürmek amacıyla dizel partikül filtresi eklenmiştir. Yine aynı amaç için üretilen Adblue sıvısı özellikle Euro 6 araçlarda sıkça rastlanılan bir diğer yöntemdir.

Euro5-6 Ford Cargo Araçlarda Emisyon Arızaları Nelerdir ve Çözümü Nedir ?

Ağır vasıta araçlar,  binek ve hafif ticari grubuna göre daha fazla egzoz emisyonu üretmektedir. İlk aklımıza gelen araçların başında Türkiye’de oldukça fazla rastlanan Ford Cargo modeli gelmektedir. Euro 5 ve 6 sınıflarında hem dizel partikül filtresi hem de Selective Catalytic Reduction (adblue) sistemi yer almaktadır. Her iki sistemlerinde aynı diğer motor aksanlarında olduğu gibi arızalar yaşanmaktadır.

Bu arızalar karşımıza;

 • Arıza ışığı
 • Kritik emisyon hatası
 • Aracın çekişten düşmesi
 • Aracın çalışmaması gibi durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Arızaların birden fazla çözüm yöntemi vardır. Yöntemler şunlardır ;

 • DPF ve SCR sistemlerinin arızalarının parça olarak onarılması,
 • DPF ve SCR sistemlerinin iptal edilmesi
 • DPF ve SCR sistemlerinin değiştirilmesi

Arıza çözümlerini maliyet olarak en ucuzdan pahalıya olarak sıralayalım. Çözümlerden en maliyeti ucuz ve kalıcı olanı sistemin yazılımsal ve donanımsal olarak motor beyninden iptalidir. Hem vakitten hem de nakitten tasarruf ederek araçta böyle bir aksan olmadığını göstererek zarardan kaçınılabilir.

Bir diğer yöntemimiz arızalı sistemin onarılmasıdır. Sistemde oluşan sorun, arıza tespit cihazı ile kontrol edilir ve çözüm, arıza yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

Eğer sistemde onarılamayacak kadar kalıcı bir arıza var ise en maliyetli olanı sistemin baştan değişikliğidir. Örneğin yeni bir dizel partikül filtresi takılmasıdır.

Euro 5 ve 6 Ford Cargo emisyon arızaları ve çözümleri hakkında daha detaylı bilgi için Nitro Mekatronik Forum Sayfasını ziyaret edebilir veya  08507550230 numaralı telefonu arayarak bizlere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Garajlarımızdan itina ile hizmet alabilirsiniz.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ(DPF)NEDİR ? NASIL TEMİZLENİR ?

Dizel Partikül Filtresi Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 araçlarda bulunan Dizel Partikül Filtresi (DPF), emisyon standartlarını karşılamak üzere geliştirilmiş bir parçadır.

Bu filtre petek yapılı yapısı ile çevreye zararlı katı partikülleri içinde tutar ve filtrede tutulan bu partiküllerin seviyesi zamanla artar ve tıkanmalara neden olabilir.

Bazı durumlarda araç partikül temizleme  işlemini kendi kendine tamamlayamaz ve kurum seviyesi motorun verimli çalışmasını engeller. Bu durumda, aracın ekranında DPF lambası  görünebilir.

Devamını Oku…

LASTİK BASINCI SENSÖRÜ (TPMS) NEDİR ? ARIZASI NASIL GİDERİLİR ?

Lastik Basınç Sensörü Nedir?

Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TMPS), lastikteki hava basıncını ölçen, lastik basıncını izleyen ve tehlikeli derecede düşük olduğunda uyarı veren elektronik bir sistemdir.

Lastik Basınç Sensörünün Faydaları Nelerdir?

 • Lastik basıncı uyarı sensörü, lastik basıncındaki ani değişiklikler konusunda araç şoförünü  uyararak kazaları önler yardımcı olabilir.
 • Aracın her zaman öngörülebilir bir sürüş karakterini korumasına yardımcı olur.
 • Yakıt tüketimini düşürür.
 • Emisyonları azaltır ve doğru lastik basıncını sağladığı için lastik aşınmasının optimum seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Lastik Basınç Sensörü nasıl çalışır?

Sistemde 4 adet sensör bulunmakta olup içerisindeki pil ile kurulan kablosuz sinyal iletişimi üzerinden çalışır ve alıcı sensörü devreye girer.
Lastik basıncı uyarısı, gösterge ekranındaki ters çevrilmiş bir at nalı simgesidir.

Lastik basıncı uyarı lambası yandığında ne yapılması gerekir ?

Öncelikle aracın 4 lastiğini bazı araçlarda stepne dahil olmak üzere gözünüzle fiziksel olarak kontrol edin eğer inik bir lastiğiniz varsa aracınızın standartlarına uygun olarak lastiğin havasını ayarlayın.

Bunu yaptığınıza rağmen ışık hala sönmüyor ise aracın lastiklerinin havasının standartlarına uygun olduğuna emin iseniz, aracın içinden (model destekliyorsa) lastik basıncı sıfırlama işlemini başlatarak sıfırlama yapabilirsiniz. Bu sayede ışık sönecektir Sıfırlama protokolleri araçtan araca değişkenlik göstermektedir. Bilmiyorsanız aracın el kitabından internetten veya bir usta yardımı alarak sıfırlamayı yapabilirisiniz.
Bu işlemlere rağmen ışık hala sönmedi ne yapmalıyım ?

Aracın lastik havalarından eminiz hepsi standartlara uygun. Sıfırlama işlemini yaptık hala ışık yanıyor ise lastik basınç sensörleriniz de sorun olabilir.
Bu sorunu tespit edebilmek için daha profesyonel yardım almanız daha doğrudur. Öncelikle TPMS kodlama cihazına sahip olan bir servise götürmeniz gerekmektedir. Bu cihaz sayesinde arızalı veya sorunlu olan sensör tespit edilir üzerindeki kod cihaz yardımı ile okunur kaydedilir.

Eğer sensör arızalı ise ile iletişim olmayacaktır. Aracın OBD sinden arızalı olan sensörün kodu alınır. Tamiri olmadığı için yeni sensör takılması gerekir. Çektiğimiz sensörün kodunu yeni takacağımız sensöre yine cihaz yardımı ile yazılır. Yeni sensör aracın lastiğine  takılır. Ve cihaz ile o lastiğe tanıtılır Cihaz yardımı ile arabanın TPMS modülne yazılan arızalar silinir. Lastik havalarından emin olduktan sonra TPMS uyarı ışığı sönecektir.

Lastik basınç senzörü arızası hakkında ya da Lastik basınç sensörü almak için Nitro Mekatronik Web adresini ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Havalı (Pnömatik) süspansiyon nedir? Ne İşe yarar?

Havalı süspansiyonlar günümüzde binek, hafif ticari, ağır vasıta dahil olmak üzere neredeyse her sınıftaki araçlarda kullanılmaktadır. Havalı süspansiyonlar binek araçlarda genel olarak üst segment veya SUV araçlarda ve kamyon otobüs gibi araçların neredeyse tamamına kullanılmaktadır.

Havalı süspansiyonların en büyük avantajı yol şartlarına göre ayarlanabiliyor olmasıdır. Yüksek segmentteki SUV araçlar zorlu arazi koşullarında maksimum konfora ve yol tutuşuna sahip olabilmek için zeminden daha yüksek ve darbeleri daha fazla emebilme özelliğine sahip olması gerekmekte ve asfalt yolda ise yüksek yol tutuşu için zemine daha yakın ve daha sıkı bir süspansiyona sahip olaması gerekmekte. Bu kombinasyonu en güzel şekilde sağlayabilmek için Havalı (Pnömatik) süspansiyon sistemlerine baş vurulmaktadır.

Devamını Oku…

collision prevention assist plus özelliği Nedir?

Mercedes marka otomobillerde Collision Prevention Assist plus özelliği çarpışma önleme sistemi olan Mercedes Benz marka araçların güvenliğini üst kademede sağlamasında büyük rol oynayan önemli bir güvenlik asistanıdır. Bu asistan Mercedes Benz aracınız ile seyir halindeyken önünüzdeki aracın mesafesi yeterli seviyede değil ise sizi sesli ve görüntülü uyaran ardında ise aktif bir şekilde mesafe ölçümüne göre fren yaptıran güvenlik asistanıdır.

Devamını Oku…

PARTİKÜL TIKALI MI, TIKALI İSE NASIL TEMİZLERİM?

Dizel Motorlu araçlarda, araç çalışır durumda iken ortaya çıkan zararlı gazların ve parçacıkların doğaya salınımını önlemek için kullanılan Filtreleme Sistemine Dizel Partikül Filtresi (DPF) adı verilmektedir.

Petekli sistemden faydalanmak için gerekli önlemleri almak için gerekli önlemler.
2009 Yılında Avrupa Birliği üyesi Ülkeler Tarafından Alınan karar ile Dizel motorlu araçlarda kullanılması zorunlu hale GETİRİLEN DPF, genel Olarak 1.200 ° C’ye Kadar dayanıklı Seramik malzemeden üretilmektedir.

Silisyum Karbür Filtrelerde bu dayanım 2.700 °C’ye kadar sürüyor. Euro 5 ve Euro 6 motorlu araçlarda donanımsal olarak bulunan DPF Euro4 motorluda küçüklerine yer almaktadır.

Devamını Oku…

Araç Yazılım Expertizliği Nedir? Yazılım Ekspertizliği Nerelerde Yapılır?

Araç Yazılım Expertizliği Nedir?

Bilindiği üzere 2000 model üzeri tüm marka modellerde elektronik ateşleme mevcuttur. Elektronik ateşleme yapı itibari ile adından da görüldüğü üzere elektronik bir ünite vasıtası ile motordaki ateşleme zamanını ayarlar. Aracın motorunu en doğru en verimli ve en düşük emisyon değerlerinde çalışmasını sağlamaktadır. Elektronik denildiğinde akıllara gelen mikroişlemci de elektroniğin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu mikroişlemciler içerisinde bulunan nanometrik mimarilerine kıyasla göründüğünden çok daha büyük işlere imza atmaktadır. Buna karşılık olarak bu mikroişlemcilerin bir işe yarayabilmesi için birer yazılıma ihtiyacı vardır ve bu yazılıma göre mikroişlemciler giriş ve çıkışlarını harekete geçirmektedir.

Devamını Oku…

Distronic radar sensörü Nedir?

Mercedes araçlarda S serisi gibi yüksek segment araçlarında bulunan Distronic Radar Sensörü , Distronic Plus aracın
ön bölümünde tamponun içerisinde bulunan uzun mesafe radar sensörü vasıtası ile otomatikman
öndeki aracı takip edip ayarlanan hızda aracın yoluna devam etmesini ve önündeki aracın yavaşlaması
veya önüne bir araç geçmesi durumunda otomatikman yavaşlayıp önündeki araç çekildiğinde veya
hızlandığında ise otomatikman ayarlanan hıza tekrar çıkmasını sağlayan araç otonom sistemlerinden
birisidir.

Devamını Oku…