Yükleniyor

Blog

Temsa, Otokar ve Bmc Fan Beyin Tamiri

Nitro Mekatronik Firmamız 11 senelik tecrübesini Nitro Garajlar ile birlikte geliştirmeye devam ediyor.

Nitro Garaj Adana’da arıza tespit cihazları ve ecu programlama cihazlarını profesyonel bir şekilde kullanarak beyin arızasını tespit işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sunmuş olduğumuz kaliteli ve hızlı çözümlerimiz ile memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu bir müşteri portföyüne ulaşmış bulunmaktayız. Sunmuş olduğumuz hizmetlerimiz garanti kapsamındadır. Beyin tamir işlemleri ve programlama işlemleri garajlarımızda kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku…
Pages: Page 1, Page 2

Araç Sensör Kalibrasyon Sistemi Neden Önemlidir?

Araçlarda sürüş güvenliğini artırmak için genellikle varlıkları pek bilinmeyen çok önemli parçalar bulunmaktadır. Bu parçalardan en önemlileri arasında sensörler yer alır. Trafikte yer alan araç sayısının artışı ile kaza oranında paralel bir artış meydana gelmektedir. Gerçekleşen kazalara bağlı olarak araçlarda görünen ve görünmeyen birçok hasar ortaya çıkabilmektedir. Gözle görülür hasarların çözümlenmesi aracın trafik için uygun olduğu anlamını taşımamaktadır. Kazaya maruz kalmış bir araçta meydana gelebilecek ne önemli ve tehlikeli problem sensörler de meydana gelen hasarlardır. Bu sensörler için tamir yada değişim işlemlerini sağlanması problemin çözüldüğü anlamını taşımamaktadır. Tamir edilmiş yada yeni takılmış bir sensör kalibrasyon işleminden geçmediği taktirde yeni kazalara davetiye çıkarabilmektedir.

Devamını Oku…

DİZEL pARTİKÜL FİLTRESİ(dPF) YIKAMA

DPF Yıkama İşlemi Neden Yapılır?

Dizel Partikül Filtresi (DPF) 2007 yılından sonra üretilen dizel araçların büyük bir bölümünde bulunmaktadır. DPF araçların egzozundan çıkan doğaya ve insan sağlığına büyük zararı olan karbonmonoksit gazının %90 oranında tutulmasını sağlamaktadır. Dizel Partikül Filtresi araçlarda maliyeti yüksek en değerli ürünler arasında yer alır. Maliyetli yapısının yanında düzenli olarak kontrollerinin ve DPF yıkama işlemlerinin yapılmaması durumunda kullanılamaz hale gelebilir ve aracın diğer bölgelerinde de ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Devamını Oku…

DPF NEDEN TIKANIR VE NASIL TEMİZLENİR?

Dizel partikül Filtresi (DPF) özellikle yeni nesil araçlarda kullanılması zorunlu olan araçların doğaya olan zararlı gaz salınımını azaltmak amaçlı tasarlanmış maliyeti yüksek araç parçalardan birisidir. DPF araçların egzoz çıkış bölümünde yer almaktadır. Dizel Partikül Filtresi temizleme işlemlerini araçlar kendiliğinden gerçekleştirebiliyor olmasına rağmen başarısızlıkla sonuçlanan durumlarda meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak da araç DPF filtreleri tıkanabilmektedir. Bu tıkanma sonucunda gerekli uzman desteği alınmaz ise DPF filtresinin kullanılamaz hale gelmesi, araç da başka problemlerin ortaya çıkması gibi sonuçlar gözlemlenebilir.

Devamını Oku…

Dizel partikül filtresi (DPF) nedir?

Dizel partikül filtresi 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından getirilen kural doğrultusunda yeni nesil dizel araçlarda kullanımı zorunlu hale gelmiş 1.200 °C’ye kadar dayanabilen seramik bir materyaldir. Dizel partikül filtresi (DPF) silisyum karbür filtreleri ise 2.700 °C’ye kadar ulaşan sıcaklara dayanacak şekilde dizayn edilmiştir. Egzoz çıkış bölümünde yer alan partikül filtresi araçların doğaya bıraktığı zararlı gaz miktarını en aza indirmek üzere tasarlanmıştır. DPF takılı olduğu aracın kullanıldığı yere ve kullanılan yakıta bağlı olarak belirli bir süre sonunda tıkanabilmektedir. Bu durumlarda araç kendi kendine temizleme işlemini yapabilmektedir ancak yapamadığı durumlarda uzman teknik ekiplerin DPF Yıkama işlemini araca gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Devamını Oku…

Ecu Nedir?

Otomobillerin beyni olarak adlandırabileceğimiz ECU (Electronic Control Unit) yani motor kontol ünitesi, aracın sorunsuz çalışabilmesi için onlarca sensörden gelen veriyi yorumlayarak gerekli parçalara komut veren küçük bir bilgisayar sistemidir.

Devamını Oku…

Immobilizer Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Her araç, sahibi için çok kıymetli ve güvenli bir sistemdir.  Arabalara özenli ve güvenli bir şekilde bakılır. Otomobil hırsızlıklarına karşı immo sistemi araç üzerinde önemli bir yere sahiptir. Direksiyon ve lastik kilidi kullanmak, araç üzerindeki güvenlik sistemlerinden bazılarıdır. Ancak günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte bu sistemler tarihe karışıyor. Böylelikle kimse bu yöntemlere başvurmak zorunda kalmıyor. Çünkü yeni model arabaların tümünde standart donanım paketi mevcut immobilizer anahtar sistemi yer alıyor. 

Devamını Oku…

Hava Yastığı Beyin Tamiri

Otomobil içindeki sürücü ve yolcuların bir kaza anında korunması amacıyla geliştirilen ”Airbag” veya ”SRS (Suplementary Restraint System)”, Türkçe diline ”hava yastığı” olarak geçmiştir. Çarpışma esnasında içerisine, hava yada gaz dolarak şişen, sürücü ve yolcuları çarpmalardan korumayı amaç edinen bir sistemdir. 1950 -1955‘li yıllarda hava yastığı için patent çalışmaları olmuş fakat kullanılan yöntemler ve hava yastığını şişirecek sistemler hakkında yoğun tartışmalar yaşanmıştır. Hava yastığı nedir ve beyin tamiri nasıl yapılır konularına değinelim.

Devamını Oku…

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Temizliği Nasıl Yapılır?

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel partikül filtresi dizel araçlarda motordan çıkan NOx ve CO gazlarının arıtılmasını sağlamak amacı ile üretilmiş ve genelde yeni nesil araçlarda bulunan bir parçadır. Genel amacı çevre kirliliği ve emisyonu azaltmayı hedeflemektir. İçerisinde 1200C’ye kadar dayanabilen özel seramik malzemeler bulunur. Dizel partikül filtesi siyah duman yani yanmamış hidrokarbonları içerisinde tutar ve çevre kirliliğini önler.

Devamını Oku…

EPS Nedir?

EPS (Electric Power Steering) elektrik destekli direksiyon sisteminin ingilizce baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır.Sürücü direksiyona kumanda ettiği anda takviye (destek) verilmekte ve böylece yakıt ve güç tasarrufu sağlanmaktadır. EPS (Elektrik Kontrollü Direksiyon) direksiyon mekanizmasına takviye gücü vermek için elektrikli bir motor kullanır, bu şekilde sürücünün direksiyonu çevirmek için harcaması gereken gücü azaltır.

Devamını Oku…