Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Boğaz Kelebeği̇ Adaptasyonu

Boğaz Kelebeği̇ Adaptasyonu

Boğaz Kelebeği̇ Adaptasyonu

Boğaz(Gaz) kelebeği nedir;Gaz kelebeğinin, benzinli motorlarda emme manifoldundan motora alınacak hava miktarını ayarlamaya yarar.

Sürücünün gaz pedalına basma miktarına bağlı olarak açılan kelebek, motora giren hava miktarını belirler.

Motora ne kadar çok hava girerse, motor devri ve gücü o kadar artar. Gaz kelebeği, hava filtresinden sonra, emme manifoldundan önce, emme manifolduna bağlı olan  genelde plastik bazen alüminyum olan hava giriş borusu üzerinde bulunur.

Elektronik gaz kelebeğinde gaz teli bulunmaz, gaz pedalına basılma miktarı gaz pedalı konum sensöründen ECU ye bildirilir, ECU ise, elektronik gaz kelebeğine sinyal göndererek gaz pedalına basma miktarına uygun olarak gaz kelebeğinin açılmasını sağlar.

Elektronik gaz kelebeğinde bir elektrik motoru bulunur, kelebeği bu motor döndürür.

Adaptasyon Nedir;Aracın adaptasyon yapılacak parçasının pozisyonlarını tekrar ettirip bu bilgileri motor kontrol ünitesine gönderilmesidir.

Bilgisayarsız adaptasyon;

Eğer gaz kelebeğini söktüyseniz ya da yenisini taktıysanız sadece aracı çalıştırıp rölantide bekleyin.

Önce rölanti dalgalansa da çok çabukça ecu gelen verileri işleyip gaz kelebeğinin pozisyonunu bulunduğunuz ısı ve şartlarda olabilecek en iyi noktaya getirecektir.

Yalnız siz araç termostat açana kadar hiç ellemeyin, gaz vermeyin, sadece stop ederse tekrar çalıştırın. Eğer bir aksilik olursa dilerseniz akü kutup başını söküp tekrar takın.

Eğer ki araçta başka bir arıza, hata, yoksa hiç bir sorun çıkmaz. Lakin özellikle hava hattında bir sıkıntı varsa o zaman kararsız çalışma olabilir. MAF ya da MAP sensörleri bu noktada çok önemli.

Bilgisayarlı adaptasyon;

Çoğu markada bilgisayarlı adaptasyon için ya gelişkin servis cihazları ya da markaya özel kablo gerekiyor.

Kontağı açıp aracı bilgisayara bağladıktan sonra motor ile ilgili bölümde ETC “electronic throttle control” kısmını buluyorsunuz ve işlemi başlatıyorsunuz.

İşlemin devamında bilgisayar sizi yönlendirir, öne gaza tam basarsınız, sonra bırakırsın ve bu gibi hareketlerle gaz kelebeğini tam açıp kapatarak ecu yu geri besleme ile bilgilendirirsiniz.

İşlem bu kadar basittir fakat bunu yapan ekipmanlar genelde profesyonel cihazlardır.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen