Türkçe

Chip Tuning

Chip Tuning

Chip Tuning hizmetlerinde son teknoloji cihaz ve yazılım olanakları sağlıyoruz.

chiptuning_divider_1000

Chip Tuning işlemi tam olarak araçların motor kontrol ünitesini kapsar. Araçların motor kontrol ünitesinin içerisinde yer alan yazılımı değiştirmek ve aslında araç performansını yani torkunu arttırmak için en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntem ile araçların yakıt tüketimi azalır ve gücü artar.

Araçlarda chip tuning uygulaması ile araç motorunda ateşleme gerçekleştiren yazılımı değiştirmekle başlar, motorun performansını artırmak ile de devam eder. Araçlarda bulunan chip dediğimiz kısımlarda ortamın sıcaklığı, hava akışı, araç yakıt püskürtmesi gibi birçok bilgi yer almaktadır.

Chip tuning yani yazılım değiştirme uygulaması ile de aslında chiplerin içinde yer alan bilgileri bilgisayar aracılığı ile güncellenir ve değiştirilir. Yazılım değiştirme uygulaması ile sadece performans gücü arttırma ve yakıt tüketimi değil, aynı zamanda aracın motor gücünün düşürülmesi, araç sınır hızının kaldırılması gibi birçok işlem yapılabilir.

Otomobillere uygulanan bu işlemlerin sıralaması öncelik ile araç beyninde yer alan orijinal yazılımın yine bilgisayar aracılığı ile okunması ve mutlaka bilgisayara kaydedilip yedeğinin alınması ile başlar. Kaydedilen yazılım dosyası düzenlenip tekrardan araç beynine yazma işlemi gerçekleştirildikten sonra aracınız kullanıma hazırdır. Diğer bir yöntem ise araçtaki orijinal beynin sökülüp yerine yenisinin takılmasıdır. Chip tuning dizel ve enjeksiyon sistemine bağlı olan benzinli araçlarda yapılabilir.

 

Bu işlemleri gerçekleştirmek için bir beyin programlama cihazına ihtiyacınız vardır. Piyasada çok fazla yapılan bu işlemde en yaygın kullanılan ve en güçlü marka Magicmotorsport’dur. Kendini her geçen gün geliştirmeyi başaran bu firmanın ekipmanları ile aracınıza Ecu güncelleme ve Ecu parametreleri ile kalibrasyon yapmak, ayrıca otomobillerin dışında ağır vasıta ve iş makinası grubuna da Ecu okuma, yazma, DPF ve EGR çözüm hizmetleri vermekteyiz.

nitroInstaImg

Son Gönderilerimiz