Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Chip Tuning Nedi̇r?

Chip Tuning Nedi̇r?

Chip Tuning Nedi̇r?

Chip Tuning, otomobillerin motor kontrol ünitesini ele alan ve bu ünitenin içinde ki yazılımı değiştirmek ve otomobilin performansını arttırmak için kullanılan yöntemdir.

Bu yöntem günümüzde çoğunlukla otomobillerin yakıt tüketimlerini azaltmak, otomobillerin güç ve tork sınırlamalarını arttırmak için kullanılmaktadır.

Chip tuning uygulamaları, motorda ateşlemeyi gerçekleştiren yazılımı değiştirmek ile başlamış olup motorda ki performansı arttırmak için yapılan çalışmalar ile daha da gelişmiştir.

Otomobillerde bulunan chipler içinde ortam sıcaklığı, hava akışı, hava basıncı ve yakıt püskürtmesi gibi bilgiler yer almaktadır.

Yazılım değiştirme uygulaması ile genel anlamda planlanan chipler içinde yer alan yazılım bilgilerinin bilgisayar aracılığı ile güncellenmesi ve değiştirilmesidir.

Eğer chiplerde her hangi bir düzenleme sağlanamaz ve içinde bulunan yazılım bilgileri toparlanamaz ise eski yazılım yerine yeni bir elektronik devre kurulabilir.

Mercedes Vi̇to Aracım Var Nasıl Chip Tuning Yapılır ?

Araçlarda online yazılım değiştirme işlemi için gerekli olan malzemeler otomobilde bulunan yazılımın okunmasına yardımcı olacak bir cihaz, bir Remapper (dosya uzmanı) ve bir bilgisayara ihtiyaç duyulacaktır.

Online yazılım değiştirme işlemi için öncelikle otomobilde bulunan OBD soketi üzerinden Ecu’nun sökülmesi gerekmektedir.

Sökülen Ecu’nun bağlantı uçlarından ve BDM modülü üzerinden otomobilin yazılımını rahatlık ile okuyabileceksiniz.

Bilgisayara mail atılan düzenlenmiş dosyayı tıpkı araçtan okuduğunuz şekli ile araca yükledikten sonra aracınız için yapmak istediğiniz chip tuning işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Yapılan bu yazılım işleminden sonra eğer isterseniz yine aynı okuma yazma mantığı ile otomobilinizi eski düzenlenmemiş dosyası ile eski haline getirebilirsiniz.

Sizlerde chiptuning hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat