Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Collision Prevention Assist Plus Özelliği Nedir?

Collision Prevention Assist Plus Özelliği Nedir?

Mercedes marka otomobillerde Collision Prevention Assist plus özelliği çarpışma önleme sistemi olan Mercedes Benz marka araçların güvenliğini üst kademede sağlamasında büyük rol oynayan önemli bir güvenlik asistanıdır.

Bu asistan Mercedes Benz aracınız ile seyir halindeyken önünüzdeki aracın mesafesi yeterli seviyede değil ise sizi sesli ve görüntülü uyaran ardında ise aktif bir şekilde mesafe ölçümüne göre fren yaptıran güvenlik asistanıdır.

Yeni model Mercedes Benz marka araçların neredeyse tamamı bu donanım ile satışa sunulmakta olup markanın güvenilirliğini en üst seviyede tutmasını sağlayan önemli bir özelliktir.

Bu özellik bir çok kullanıcıyı ölümlü kazalardan kurtarmış ve kurtarmaya da devam etmektedir.

ABA ismiyle de anılan bu özellik aracın ön tamponunda bulunan bir sonar radar sensörü sayesinde öndeki aracı anlık olarak takip eder ve kullandığınız aracın öndeki araca olan mesafesini sürekli kontrol eder.

Eğer ki takip mesafesinin altına düşerseniz sistem önce araç göstergesinde kırmızı üçgen ortasında araç resmi olan bir ibare gösterir. Herhangi bir reaksiyonda bulunmaz iseniz sistem sizi sesli olarak uyarmaya başlar.

3. Seviye olan tehlikeli mesafe seviyesine gelir iseniz bu sefer sistem otomatik araca fren yapmaya başlar ta ki yeterli takip mesafesi oluşana kadar.

Eğer ki aracınızın ekranında Collision Prevention Assist Plus çalışmıyor ibaresi görünüyor ise, radar sensöründe herhangi bir kaçıklık mevcut olabilir ki bu sensörün oynanması, tamponun sökülüp takılması, sensörün değişmesi, panjur değişimi vs. gibi modifiye işlemleri yapılması veya kaza yapılması ile meydana gelir, bu sensörün kalibrasyonu bozulacak ve sistemin doğru çalışmamasına neden olacaktır.

Radar kalibrasyonu uzman ekiplerce ve ADAS cihazları ile yapılabilmektedir. Radar kalibrasyonunun bozulmuş olması bir arıza durumudur ve bu aktif fren sistemi olan collision prevention assist plus özelliğinin çalışmamasına neden olacaktır.

Bu nedenle bu sistem ile ilgili oluşabilecek herhangi bir arızanın vakit kaybetmeden onarılması gerekmektedir. Onarım için gerekli olan Autel ADAS sistemi ve Autel SCN kodlama cihazları Nitro Mekatronik Garaj bünyesinde mevcut bulunup herhangi bir Nitro Mekatronik Garaj’ında kalibrasyon ve SCN kodlamasını yaptırabilirsiniz.

Onarılmayan radar sensörleri dikkatsizlikler sonucu oluşan kazaların önüne geçememekte ve sonuçları çok ağır olmaktadır.

Günümüzde bir çok marka da bu özelliği kullanmakta olup gelişen teknoloji ile tüm markalar da araçlarına bu özelliği eklemektedir.

Mercedes marka araçlarda bu özellik baz modellerde bile kullanılabilir iken bir çok marka araçta bu özellik full olan modellerde bile opsiyonel olarak sağlanmaktadır.

İlerleyen tarihlerde bu gibi aktif güvenlik sistemleri araçların neredeyse tamamında zorunlu hale gelerek kaza oranların tüm dünyada daha da minimuma indirilmesi planlanmaktadır.

Collision Prevention Assist Plus özelliği hakkında daha fazla bilgi elde etmek için;  Web Sitesini ve 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen