Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Cummins ISM11 Motoru ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?

Cummins ISM11 Motoru ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?

Cummins ISM11 Motoru ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?

Cummins ISM11 motoruna ait CM876 kodlu motor beyin tamir için masaüstüne aldık. Öncelikle CM876 ECU’su ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıyoruz.

cummins-ism11-tamiri-resim

Cummins ISM11 Motoru ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?

 CM876 ECU’su ile bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz.

Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu açıyoruz. Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin)’i Cummins ISM11- CM876 onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz.

Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda ilk olarak ‘Sensor Powers’ sensör besleme voltajlarını kontrol ediyoruz ve sorunsuz olduğunu görüyoruz.

Enjektörlerin çalıştığını hem simülasyon ekranında hem de Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı üzerinde görüyoruz.

Enjektörlerin altında görünen kırmızı ışıkta arıza veren yerin üzerine geldiğimizde ‘Yakıt Kesme Aktüatörü (Fuel ShutOff Actuator)’ olduğunu görüyoruz.

Böylece CM876 ECU’sunun arızasını bulmuş oluyoruz.

Daha sonra simülasyon ekranımızda ‘Component Description’ butonuna tıklayarak CM876 ECU’sunun iç şemasını görüyoruz.

Burada devre elemanlarının görevi ve markası yazıyor.

Buradan Yakıt Kesme Aktüatörünü kontrol eden devre elemanını buluyoruz. Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak Yakıt Kesme Aktüatörü’nün bağlı olduğunu pin uçlarını ve sinyal tiplerini görüyoruz.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde hem devre elemanını hem de pin uçlarını öğrenmiş oluyoruz.

İlk olarak ECU pininden Yakıt kesme aktüatörünün bağlı olduğu devre elemanına kadar olan devre yolunu multimetre ile kontrol ediyoruz, sorunsuz olduğunu görüyoruz.

Devre yolunda sorunsuz olduğunu gördükten sonra bağlı olduğu devre elemanını kontrol ediyoruz ve işlevini yitirdiğini, entegre bacaklarının şaseye kısa devre olduğunu gözlemliyoruz.

Havya yardımıyla ECU’ya zarar vermeden arızalı entegreyi sökerek yerine sağlam entegreyi yerleştiriyoruz.

İşlemimizi yaptıktan sonra CM876 ECU’sunu tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz.

Simülasyon ekranımızı açtığımız ECU’da sorun olmadığını sorunsuz bir şekilde çalıştığını görüyoruz ve testimizi tamamlamış oluyoruz.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde CM876 ECU’sunun sorununu en hızlı, en kolay ve en düşük maliyetle yapıyoruz. CM876 ECU’sunu müşterimize teslim ediyoruz.

Sizlerde motor beyni tamiri hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;
0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat