Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Di̇zel Araçlarda Motor Performansı Nasıl Artırılır?

Di̇zel Araçlarda Motor Performansı Nasıl Artırılır?

Dizel Motorlu araçlarda motor performansını artırmanın birçok yöntemi bulunmaktadır.

Öncelikle aracın periyodik bakımları ile beraber kullanılan yakıtın kalitesi, yakıt deposunun temizliği, Motor yağının kalitesi önemli etkendir.

Ayrıca Yüksek akış performanslı filtre kullanılması da önemlidir.

Bunun dışında araç ECU suna (Motor Kontrol Ünitesi) yapılacak yazılımsal müdahale ile de motor performansını artırmak mümkündür.

Dizel motorlu araçlar ilk üretilme durumlarında güvenlik gerekçesi ile mevcut kapasitesinin yaklaşık %20 düşük gücü ile kullanıma sunulur.

Mesela araç 100 HP (Beygir gücü) motor kapasitesine sahiptir. Ancak kullanımda ancak 80 HP gücün kullanmasına müsaade eder.

Araç Beynine yapılacak yazılımsal müdahale ile bu %20 güç açığa çıkartılmaya çalışılır. Bu sayede aracın hızı ve Tork yükseltme işlemleri yapılırken aynı zamanda yakıttan da tasarruf sağlanır.

Chip Tuning olarak adlandırılan bu işlemler için Profesyonel cihazlar ve konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde Motor Performansı artırmak istenirken daha kötü olumsuz durumlara yol açabilmektedir.

Bunun yanında Araç performansına olumsuz etki edebilecek DPF, EGR, Adblue sistemleri de vardır.

Bu sistemler de sorun olması DPF in tıkanması, Adblue sıvısının bitmesi gibi sebeplerle de araç çekişten düşebilmekte, performans anlamında olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Yine bu işlemlerde ECU’ya yapılacak yazılımsal müdahale ile iptal edilebilmekte, doğabilecek olumsuzluklar önlenebilmektedir.

Peki Motor Performansını artıracak bu yazılımsal işlemler için hangi cihazlar kullanılmalıdır.

Burada Binek ve Hafif Ticari araçlar için Magicmotorsport firmasının üretmiş olduğu Flex ECU Programlama cihazı, Ağır Vasıta araçlar için de Autovei ECU Programlama cihazı önerilmektedir.

Araç beyin kütüphanesi oldukça geniş olan bu cihazlarla Ecu dan yazılım kolay şekilde çekilip dosya düzenlenmesi yapılarak araca tekrar yükleme işlemi yapılabilmektedir.

Her iki cihaz içinde Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Nitro Mekatronik, Geniş satış ağının yanı sıra satış sonrası teknik servis desteği ile sektöre yön vermeye, kullanıcısına yardımcı olmaya çalışmaktadır. 

 

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen