Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Dizel Egzoz Gazı Arıtma Sisteminde DPF Rejenerasyonu Nasıl Başlatılır?

Dizel Egzoz Gazı Arıtma Sisteminde DPF Rejenerasyonu Nasıl Başlatılır?

Dizel motor kullanılan otomobillerde kullanım ve yanma sonrası ortaya çıkan zararlı gazları barındırmak ve çevreye zarar vermesin diye temiz hale getiren bir yapı bulunmaktadır.

Avrupa şartlarına göre hazırlanan bu sistemlerde hidrokarbonlar, karbon monoksit gibi egzoz emisyonlarını ve partiküllerini aza indirgemek için ve egzoz emisyon düzenlemesini karşılamak için dizel motor kullanan otomobillerde partikül filtre bulunmaktadır.

Bu sistemin üretilmesindeki asıl amaç partikül parçalarının süzülmesini sağlamak ve daha az emisyon değerinde bir egzoz gazı ortaya çıkarmaktır.

Otomobillerde partikül filtrenin tıkanması bazı sorunlara sebep olmaktadır. Bu sorunların en başında da otomobilin çekişten düşmesi ve daha çok yakıt harcamasına sebep olmasıdır.

Araç egzozundan siyah duman çıkması tamiri olmayan birçok soruna yol açmakta ve değişmesini gerektirmektedir.  

Bu tarz durumlarda partikül filtresinin temizlenmesi gerekir ve temizlenmesi için partikül filtresinin araçtan sökülmelidir. Bunun için de piyasada çok fazla temizleme ve katkı maddeleri vardır.

Genelde kimyasal ilaçlar ve basınçlı hava gibi çok fazla işlem uygulanır. Partikül filtre temizliği otomobiller belli bir devir aralığındayken yarım saate yakın çalışmasıyla beraber biriken artıkların dışarı atılması ile gerçekleşir.

Bu işleme Dizel Partikül Filtre (DPF) rejenerasyonu adı verilir.

Üretilen yeni nesil arıza tespit cihazları ile bu işlemleri kolay ve kısa sürede gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bu işlemi artık bu cihazlar sayesinde yapmak oldukça pratiktir. Aracı öncelikle arıza tespit cihazına tanıtma işleminizi gerçekleştirdikten sonra cihazın sizi yönlendirmesi ile çok kısa sürede rejenerasyon işlemini tamamlamış olursunuz.

Dizel partikül filtre sistemi aracın belirli bir mesafe gittikten sonra tıkanmasına yol açar.

Genellikle kilometre değeri fazla olan otomobillerde dizel partikül filtre sistemi 30000 km ve 50000 km de bir tekrarlanır ve temizleme işlemi yapılır.  

Dizel partikül filtre temizliği yani rejenerasyonu yapıldıktan sonra egzoz gazından siyah duman atma veya çekişten düşme, fazla yakıt harcama gibi sorunlar devam ediyorsa araçta ki bu sistemin iptal edilmesi veya sistemin değişmesi gerekmektedir.

Dizel partikül filtre değişim ücretleri oldukça maliyetlidir bundan kaynaklı genelde sistemin iptali önerilir. Bu işlemi yine üretilen yeni nesil beyin programlama cihazı Magicmotorsport  ile yapmanız mümkündür.

Sizlerde egzoz gazı arıtma sistemi hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen