Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Dizel Partikül Filtresi (Dpf) Nedir?

Dizel Partikül Filtresi (Dpf) Nedir?

Dizel Partikül Filtresi (Dpf) Nedir?

Dizel partikül filtresi 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından getirilen kural doğrultusunda yeni nesil dizel araçlarda kullanımı zorunlu hale gelmiş 1.200 °C’ye kadar dayanabilen seramik bir materyaldir.

Dizel partikül filtresi (DPF) silisyum karbür filtreleri ise 2.700 °C’ye kadar ulaşan sıcaklara dayanacak şekilde dizayn edilmiştir.

Egzoz çıkış bölümünde yer alan partikül filtresi araçların doğaya bıraktığı zararlı gaz miktarını en aza indirmek üzere tasarlanmıştır.

DPF takılı olduğu aracın kullanıldığı yere ve kullanılan yakıta bağlı olarak belirli bir süre sonunda tıkanabilmektedir.

Bu durumlarda araç kendi kendine temizleme işlemini yapabilmektedir ancak yapamadığı durumlarda uzman teknik ekiplerin DPF Yıkama işlemini araca gerçekleştirmesi gerekmektedir.

dizel-partikul-filtresi-dpf-nedir-resim

Partikül Filtresinin Görevi Nedir?

Dizel partikül filtresi, çevre ve insan için ciddi zararlar barındıran hidrokarbonlar ve karbonmonoksit gazlarının salınımını filtrelemek amacıyla üretilmiştir.

DPF’in belirli bir doluluk oranına ulaşmasının ardından otomatik olarak rejenarasyon işlemi başlar.

Rejenerasyon işlemi dört adımdan oluşuyor. Sürecin ilk adımında elektronik kontrol ünitesi (ECU) sensörlerden gelen partikül filtresinin dolu ikazı üzerine temizlik işlemi başlamaktadır.

İkazın gelmesiyle beraber ECU motor soğutma suyunun derecesini, depoda yeteri kadar yakıt olup olmadığı kontrol eder. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından dizel partikül filtresinin içerisine yakın püskürtme işlemi başlatılır.

Bu şekilde sıcak gazın etkisiyle yakıtın, filtre içerisindeki zararlı maddeleri yakacak seviyede ısıya ulaşması amaçlanmıştır.

Yakma işleminin tamamlanmasıyla birlikte ECU sensörler yardımı ile filtredeki doluluk oranının istenen noktaya düşüp düşmediğini kontrol eder.

Rejenerasyon gerçekleşirken motor fanı son sürat faaliyet gösterir. Gerçekleşen bu duruma bağlı olarak aracın yakıt kullanım düzeyi de %3 ile %5 oranında artış göstermektedir.

dizel-partikul-filtresi-dpf-nedir-resim-2

DPF Yıkama Neden Önemli?

Araçlar elektronik kontrol ünitesinden kaynaklı ya da çalışma sitemlerine bağlı olarak bazı durumlarda rejenerasyon işlemini gerçekleştiremez.

Aktif çalışma periyoduna devam eden araçlarda rejenerasyon işlemi gerçekleşmediği için kurum miktarı artış gösterir bu durum sonucunda aracın performansın da önemli oranda düşmesine sebep olmaktadır.

Araçlar da bu süre zarfında DPF ikaz göstergesi sürekli yanar ve araç kendini korumaya alır. Koruma durumuna geçen araçlarda güç beklenen seviyeye çıkamaz.

Bu durum aracı yüksek devirde kullanmanıza sebep olabilir. Bu durumda yakıt tüketim miktarının artmasına yol açmaktadır.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) araçlarda bulunan maliyeti en yüksek parçalar arasında gösterilmektedir. DPF temizlenme işleminin gerçekleşmemesi durumun da DPF sisteminin kullanılamaz hale gelme ihtimali vardır.

Oluşması muhtemel bir başka durum ise çalışma mekanizmasını olumsuz etkilenmesine bağlı olarak aracın diğer aksamlarında da beklenmeyen arızalar meydana gelebilir.

dizel-partikul-filtresi-dpf-nedir-resim-3

Kötü senaryo ile karşılaşmamak için Dizel Partikül Filtresi(DPF) temizleme işlemlerinin düzenli periyotlar ile güvenilir merkezlerde yapılması gerekmektedir

DPF Yıkama İşlemleri Nerede Yapılıyor?

Nitro Mekatronik Garaj ARGE ekibimiz tarafından üretilen DPF CLEAN PRO tamamen yerli üretim statüsünde yer almaktadır.

DPF Temizleme cihazı DPF CLEAN PRO ile tüm marka ve model araçların Dizel Partikül Filtrelerinin emisyon değerlerini ve orjinalliğini koruyarak sorunsuz bir şekilde temizliğini yapmaktayız.

Dizel partikül filtreleri DPF CLEAN PRO ile yüksek hava basıncı ve DPF temizliği için yapılmış özel kimyasallar ile %100’e yakın temizlenir.

Temizleme işleminin sonucunda filtre kaybı ya da filtre doluluğuna bağlı motorda oluşabilecek arıza risklerine karşı aracınız güvenli hale getirmekteyiz.

Yapılan Dizel Partikül Temizleme (DPF) işlemini Nitro Mekatronik Garajlarında gerçekleştirdiğiniz anda uzun yol araçları için 250.000 km, şehir içi kullanım sağlanan araçlar için 100.000 km yol garantisi veriyoruz.

Sizlerde DPF ile ilgili tüm sorulanızı veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat