Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Dizel Partikül Filtresi Temizlemesi Nasıl Yapılır ?

Dizel Partikül Filtresi Temizlemesi Nasıl Yapılır ?

Dizel Partikül Filtresi Temizlemesi Nasıl Yapılır ?

Dizel araçlarda kullanılan yakıt sonrası doğaya zararlı madde ve gaz salınımı olmaktadır.

Bunu önlemek amacı ile son dönem üretilen araçlarda Dizel Partikül Filtresi (DPF) bulundurulması zorunlu hale gelmiştir.

Bu filtre sayesinde Egzos dan çıkan zararlı atıklar depolanmakta ve çevreye vereceği zararlar önlenmektedir. Ancak bunu yaparken araç için bazı olumsuzluklar da ortaya çıkmaktadır.

Filtre bu zararlı atıkları bünyesinde biriktirdikçe dışarı kendini temizleme, sağlıklı çalışma işlemlerini gerçekleştirememekte ve araç hem çekişten düşmekte hem de daha fazla yakıt tüketimi olmaktadır.
 

Birçok araç bu atıkların temizlenmesinde otomatik ilerek işlem sağlamakta ve bu atıklardan kurtulmaktadır.

Bu işleme rejenerasyon adı verilmektedir. Ancak doluluk arttıkça otomatik rejenerasyon işlemi sağlıklı işlem sağlayamadığı için, manuel olarak müdahale gerektirir. Bu da Aracı belli bir hızda ve yüksek devirde bir süre çalıştırarak egzos un aşırı ısınması sağlanarak temizlik yoluna gidilmesidir.

Peki Otomatik veya manuel Rejenerasyon ile de çözüm sağlanamaması durumunda ne yapmak gerekir.

Burada DPF in ya özel temizlik makinaları ve özel sıvı ile yıkanması veya komple değiştirilmesi şeklinde çözümdür. Ancak değiştirilmesi yüksek maliyetler oluşturduğu için genellikle harici makine ile temizlenmesi tercih edilmektedir.

Piyasada çok fazla olarak DPF yıkama makinesi bulunmaktadır. Ancak bu makinelerde DPF in araçtan sökülmesi, yıkama merkezine getirilmesi ve sonrasında tekrar takılması gerekir.

Bu da kullanıcı için yine maliyet ve zaman artırıcı bir çözü şeklidir. Ayrıca bu makineler hacim olarak da büyük olduğu için serviste yer kaplamakta ve anında müdahale gerektiren durumları karşılayamamaktadır.

Tüm bu sebeplerle sektörün öncü firmalarından olan Nitro Mekatronik tamamen kendi öz kaynak ve birikimi ile, konusunda uzman mühendisleri ile Nitro DCM-01 Mobil Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesini üretmiştir. 
    
Bu makine ile Dizel Partikül filtresini araçtan sökmeye gerek kalmadan, hızlı ve akılcı çözümler sağlanabilir duruma gelinmiştir.

Euro5 ve Euro6 normlarında üretilen araçlarda DPF temizliğini kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. 

Nitro DCM01 Mobil Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesi sayesinde araçlarda bulunan dizel partikül filtresi içerisinde biriken atıkları araçların oksijen ve fark basınç sensörleri üzerinden kolay şekilde temizleyebilmekteyiz.

Nitro DCM01 Mobil Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesi Nasıl Kullanılır?

Temizlik işlemine başlamadan önce motorun soğuk olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Temizlikte kullanılacak sıvılar kimsayal olduğu için mutlaka koruyucu eldiven, gözlük gibi ekipmanlar kullanmak gerekmektedir.

Makine içerisinde bulunan bağlantı aparatlarını araçta bulunan sensörlere monte edeceğiz.

Daha sonra Motoru rölanti durumunda çalıştırıp makine üzerinde bulunan Hidrojen tuşuna basarak çalıştırmaya başlıyoruz.

Bu işlem başlarken DPF temizlik sıvısı otomatik olarak devreye girecektir. Temizlik işlemi belli bir süre sonrasında otomatik olarak bitecektir. Ancak bitti diye aracı stop etmeyecek ve 3 dk kadar daha rölantide çalıştırmaya devam edeceğiz.

Daha sonra su ile son temizlik aşamasına geçilecek ve araç 2500 devirde olacak şekilde gaz verilecektir.

Temizlik işlemi bittikten sonra bağlantı aparatları sökülüp sensörler yerine takılacaktır. En son olarak uygun arıza tespit cihazı ile bağlantı sağlanarak DPF rejenerasyonu ve arıza sıfırlama işlemi yapılacaktır.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat