Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Di̇zel Parti̇kül Fi̇ltresi̇(DPF) Nedi̇r ? Nasıl Temi̇zleni̇r ?

Di̇zel Parti̇kül Fi̇ltresi̇(DPF) Nedi̇r? Nasıl Temi̇zleni̇r?

Dizel Partikül Filtresi Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 araçlarda bulunan Dizel Partikül Filtresi (DPF), emisyon standartlarını karşılamak üzere geliştirilmiş bir parçadır.

Bu filtre petek yapılı yapısı ile çevreye zararlı katı partikülleri içinde tutar ve filtrede tutulan bu partiküllerin seviyesi zamanla artar ve tıkanmalara neden olabilir.

Bazı durumlarda araç partikül temizleme  işlemini kendi kendine tamamlayamaz ve kurum seviyesi motorun verimli çalışmasını engeller. Bu durumda, aracın ekranında DPF lambası  görünebilir.

Bu uyarı görüntülendiğinde araç bir süre sabit hızda ve yüksek hızda sürülmelidir Otomatik araçlarda bu işlem vites kolu manuel konuma getirilerek yapılabilmektedir.

Araç yüksek hızda kullanılmaya başladığında motor yönetim sistemi daha fazla yakıt gönderir ve egzoz sıcaklığını yükseltir.

Rejenerasyon süreci başlar ve katı parçacıklar yakılır. Bazı durumlarda bu işlem başarısız olabilir, DPF veya motor arıza ışığı sönmez ve araç güç kaybeder. Bu durumda araç servise  alınmalı ve arıza tespit cihazı kullanılarak rejenerasyon işlemi gerçekleştirilmelidir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Tıkanma Sebepleri:

  • Düşük yakıt kalitesi
  • Uzun süreli düşük hızda sürüş ve yavaş trafik
  • Aracın rölantide uzun süre çalışması
  • Yanlış yağ özelliği kullanılması
  • Tüm yeni dizel araçların DPF’ i rejenerasyon  sürecinde bile artık temizlenemez olabilir ve gerekli önlemler alınmadığında değiştirilmesi gerekebilir.
  • Değiştirilmesi pahalı olduğundan araç sahipleri çözümleri başka yöntemle aramaktadır bu yöntemlerin birisi de DPF in sökülüp yıkanmasıdır.

Yıkama işlemi yüksek donanımlı,  DPF yıkama makinesine sahip olan tüm servislerde yapılması mümkündür.

Bu işlemin sebebi aracın orjinalliğini bozmadan sadece sök tak yaparak yaptırmak isteyen müşterilerin en büyük tercihidir. 

Araçtan sökülen DPF, temizleme makinesine bağlanır ve yüksek hava basıncı ,su ve özel ilaç ile temizlenir.

Böylelikle tıkalı olan DPF in petekleri temizlenir ve egzozdan çıkan hava daha rahat bir şekilde aracı terk eder.

Bu saye de araç sahipleri hem yüksek maliyet ödemekten hem de aracın orjinalliğini bozmadan kullanmaya devam eder.

Çok yaygın olmayan Dpf yıkama işlemi araç sahiplerine büyük avantajlar sağlar.

Yaygın olmama sebebi ise servislerim DPF temizleme makinesi kullanmamalarıdır.

Makineyi kullanmayan servisler kendi yöntemleri ile DPF i temizlemeye çalışırlar.

Bu yöntemler DPF in özelliğini yitirmesine sebep olabilir. Çünkü sanayilerde DPF i temizlemek için tuz ruhu, kireç sökücü gibi kimyasal ürünleri kullanılır.

Bu kimyasal ürünlerden  dolayı DPF in yapısı zarar görür ve geri dönüşü olmayacak nedenler doğurabilir bu durum kullanıcılarına yüksek fiyatlara mâl olur.

Bu problemlerle karşılaşmamak için doğru ve profesyonel kişiler ile yıkama işlemini DPF yıkama makinesi yardımı ile  gerçekleştirebilirsiniz.

En güvenli Dizel Partikül Filtre yıkama makinesi Nitro Mekatronik Arge mühendisleri tarafından tamamen yerli imkanlar ile üretilen DPF Temizleme Makinesidir.

İşletmeler için ve yıkama yaptıracak müşteriler için güvenli bir hizmet sunmaktadır. Dizel Partikül Filtre yıkama makinesi hakkında detaylara ulaşmak için:

Nitro Mekatronik Web Adresini ziyaret edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen