Türkçe

DPF Çözümleri

DPF Çözümleri

DPF Çözümlerine Dair Tüm Işlemleri Sunuyoruz.

dpf_divider

Dizel Partikül Filtresi Çözümleri

Dizel Partikül Filtresi (DPF); dizel araçlardaki egzoz sistemlerinde yer alan ve çevreye yayılan zararlı gazların ayrıştırılması amacıyla kullanılan bir sistemdir. Yanmadan sonra oluşan partikülleri egzozdan çıkmadan önce bünyesinde tutup biriktiren bir parçadır. Yapı olarak içinde beşgen peteklerden oluşan filtre bulunur. Dizel partikül filtresi, belirli aralıklarda yüksek sıcaklık üreterek kendisini temizleyebilen bir çalışma prensibi ile dizayn edilmişlerdir. Ancak çeşitli sebeplerle tamamen dolan filtrelerde bu sistem çalışamaz duruma gelmektedir. Temizleme sisteminin çalışmaması sonucu partikül filtresinin tamamen dolması durumunda, araç üzerinde yer alan gösterge yanarak sürücüyü uyarmaktadır. Dizel partikül filtresinin belirli düzeyde yüksek ısıya erişmesi ve bu seviyede kalması durumunda, içindeki kurum yakılarak dışarı atılmaktadır. Elbette, ihtiyaç duyulan yüksek ısı seviyesine erişmek çok kolay olmaz. Araçtan araca farklılık göstermekle birlikte, ortalama 2000 - 2500 devir aralığında yaklaşık yarım saat çalışması durumunda gerekli sıcaklık seviyesine ulaşılabilmektedir. Dizel partikül filtresinin tıkanmasının çeşitli sebepleri olmakla birlikte, belli başlı nedenler şunlardır:

  • Kalitesiz yakıt,
  • Motor yağından oluşan kurum,
  • Motorda yer alan kirli parçalar,
  • Aracın sürekli olarak düşük devirde kullanılması nedeniyle, kendiliğinden temizleme sisteminin çalışmaması.

Bazı araçlarda, dizel partikül filtresinin hem girişinde hem de çıkışında boru bulunmaktadır. Borulardan ilki partiküle giren egzoz gazının miktarını ölçmekte ve diğeri de dizel partikül filtresinden çıkan gazı ölçmektedir. Çıkan gaz basıncının giren gaz basıncından düşük olması durumunda, sistem tarafından partikül filtresini temizlemek için motora sıvı kimyasal madde gönderilmektedir. Gönderilen sıvı madde motor içinde yakıtla birlikte yanmakta ve böylece motorun ısısı hızlıca yükseltilerek partikülün temizlenmesi sağlanmaktadır.

 

Temizleme süreci şu şekilde çalışmaktadır: Önce temizleme sıvısı enjekte işlemi başlar. Daha sonra ölçüm için sıfırlama işlemi yapılır ve size DPF durum fişi yazdırılır. Çözümlenme beklenerek oluşan tortular filtre dışına atılır. Devamında kurutma işlemi ile temizleme tamamlanır. Temizlenen alanın ölçümü yapılarak rapor yazdırılır. Çevreyi koruma amacı ile temizleme işlemi esnasında atık deposunda biriken tortu filtreden geçirilerek süzülür. Bu sayede kirli atıklar doğaya verilmemiş olur. Kullanılan temizleme sıvısı ise, Nano Teknoloji ile üretilmiş olup, partikül filtresinin 1mm altındaki kanallarına nüfus ederek tıkanmaya neden olan partiküllerin %100’e yakın bir oranda çözülmesini sağlamaktadır. Orijinal sistemi bozulmadan araçtan sökülerek makineye monte edilen partikül filtresine herhangi bir kaynak benzeri işlem yapılmadığı gibi temizleme sıvısı da partikül filtresine ileride oluşabilecek hiçbir zararlı etkide bulunmamaktadır. DPF temizliği yapıldıktan sonra: Tarif edildiği gibi temizlenen araçların orjinal sistemini değiştirmeden,

  • Orjinal Dizel Partikül Filtresinin (DPF) geri kazanılması
  • Emisyon salınımın standart seviyeye gelmesi,
  • Aracın çekiş gücünün artması,
  • Yüksek düzeyde yakıt tasarrufu,
  • Turbonun daha sağlıklı çalışması,
  • Oksijen sensörü arıza lambasının sönmesi sağlanmaktadır.

Dizel partikül filtresi yıkama makinası kendi firmamız bünyesinde araştırma ve geliştirmesini yaptığımız yerli malı belgesi bulunan üründür. Garaj merkezlerimizde DPF arızası itina ile müşterinin istediği seçeneklerde çözüm üretilmektedir.

nitroInstaImg

Son Gönderilerimiz