Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

DPF İptali Nedir? DPF İptali Neden Yapılır?

Dizel Partikül Filtresi Nedir? 

Euro 4 araç gruplarının bir kısmında, Euro 5 ve Euro 6 araç gruplarının ise tamamında bulunan dizel partikül filtresi (DPF), emisyon kurallarının karşılanması için araçlarda bulunması zorunlu bir parçadır.

Yapı olarak delikli bir şekli bulunan bu filtre, egzozdan çıkan ve çevreye olumsuz etkisi bulunan zararlı maddeleri tutar ve kendi içine hapseder.

Dizel Partikül filtresinde saklanan bu maddelerin oranı zamanla artış gösterir. 

Bu durumda DPF tıkanma yani dizel partikül filtresi tıkanması olarak adlandırılır.  Araç da bu durumun ortaya çıkmasının ardından araç rejenerasyon işlemi gerçekleştirir. Ancak bazı durumlarda rejenerasyon işlemi gerçekleştiremez ve bu durum araç motor sisteminin verimli çalışmamasına ve araç performansının düşmesine sebep olur.

Dizel Partikül Filtresi Neden Tıkanır?

Dizel Partikül Filtresi dış sebeplere bağlı olmak ile beraber araç çalışma ve kullanımına göre de tıkanmaktadır.

DPF tıkanmasının kesinlikle kaçışı yoktur. Bu süreç şehir içi kullanıma, kullanılan yakıt kalitesi gibi bir çok sebebe bağlı olarak uzayabilir ancak kaçışı yoktur. 

Dizel Partikül Filtresi Arızası Nasıl anlaşılır? (DPF arızası nasıl anlaşılır?)

Dizel Partikül filtresi arızası ilk olarak araç gösterge bölümünde arıza lambası olarak karşımıza çıkar. DPF arıza lambası yandıktan sonra araç rejenerasyon işlemi başlatılmalıdır.

Rejenerasyon işlemi başarılı olmaz ise acil DPF yıkama ya da DPF iptali yani dizel partikül filtresi iptali işlemi yapaılmalıdır.

Dizel Partikül Filtresi Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Zaman içerisinde doluluk oranına ulaşan Dizel partikül filtresine yapılan rejenerasyon işleminin sonuç vermemesi halinde başvuracak yöntem dizel partikül filtresi yani DPF yıkama işlemidir.

Bu işlem için Nitro Mekatronik firması tarafından üretilen Mobil DPF Yıkama cihazı ya da Dizel Partikül Filtresi Yıkama Cihazı kullanılmalıdır.

Bu iki cihaz da DPf sistemine her hangi bir zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır ve yurt içi ve yurt dışında yoğun ilgi görmektedir.

DPF İptali Nedir? 

Dizel Partikül Filtresi iptali araçlarda DPF Rejenerasyon işleminin başarılı olmaması tarafından uygulanan bir işlemdir.

DPF iptal işlemi sürücüleri diğer işlemlere göre daha çok memnun etmektedir. DPF iptali yapılan araçlarda DPF sorunu bir daha görülmez.

Bu şekilde DPF yıkama ya da rejenasyon sırasında harcanan yakıt kaybından kurtulmuş olurunur. 

DPF İptali Nasıl Yapılır?

Dizel partükül fltresi iptali araçlar üzerinde iki şekilde yapılmaktadır. 

Bu iki yöntem;

1-Mekanik DPF İptali

2-Yazılım İle DPF İptali

1-Mekanik olarak Dizel Partikül Filtresi İptali 

Mekanik DPF iptali ile dizel partikül filtesi açılır ve içerisinde yer alan filtre kısmı tamamen boşaltılır. Bu şekilde dizel partikül filtresi devre dışı bırakılır ve bir daha DPF arızası meydana gelmez. 

2-Yazılım İle DPF İptali

Yazılım ile dizel partikül filtresi iptali işlemi içi DPF boşaltılır. Bu işlemin ardından araç beynine özel cihazlar ile bağlanılarak DPF haritalarında güncelleme yapılır. bu işlemlerin ardından DPF arıza lambası da söndürülmüş olur.

Dizel Partikül Filtresi İptal Edilirse Ne Olur? 

DPF iptal edilirse ne olur  DPF arıza lambası ile karşılaşan araç kullanıcılarının aklında yer alan en önemli sorudur. Dizel partikül filtresi iptal edilen araçlarda performans artışı ve yakıt tüketiminde ciddi oranda azalma görülmektedir. 

Dizel Partikül Filtresinin İptal Edilmesinin Faydaları 

DPF iptalinin araçlara sağladığı bir çok fayda mevcuttur. Bunlardan en önemlisi performans artışı olarak karşımıza çıkmaktadır.

DPF iptalinin bir diğer yapmış olduğu fayda araç yakıt tüketiminde ortaya çıkardığı azalmadır. Araç göstergesinde ortaya çıkan arıza lambası sönmüş olur.

DPF iptali yapılmamış araçlarda rejenerasyon işlemi yapıldığı için yüksek ısı ortaya çıkar bu durumda enjektörlere ciddi oranda zarar vermektedir.

Dizel Partikül Filtresinin İptal Edilmesinin Zararları

DPF iptali işleminin zararları mekanik olarak DPF iptal işlemi gerçekleştirilirken araç parçaları zarar gelebilir. bu işlem uzman kişiler tarafından gerçekleştirildiği taktirde bu sorun ile karşılaşılma oranı düşüktür. 

Dizel partikül filtresi iptal işlemi yapılan araçlardan duman atma problemi ile karşılaşılabilmektedir.

DPF İptali yapılan araç muayeneden geçer mi?

Dizel partikül filtresi iptal edilen araçlar muayene esnasında hiç bir problem ile karşılaşmamaktadır. 

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen