Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Dpf Neden Tıkanır ve Nasıl Temi̇zleni̇r?

Dpf Neden Tıkanır ve Nasıl Temi̇zleni̇r?

Dizel partikül Filtresi (DPF) özellikle yeni nesil araçlarda kullanılması zorunlu olan araçların doğaya olan zararlı gaz salınımını azaltmak amaçlı tasarlanmış maliyeti yüksek araç parçalardan birisidir.

DPF araçların egzoz çıkış bölümünde yer almaktadır. Dizel Partikül Filtresi temizleme işlemlerini araçlar kendiliğinden gerçekleştirebiliyor olmasına rağmen başarısızlıkla sonuçlanan durumlarda meydana gelmektedir.

Buna bağlı olarak da araç DPF filtreleri tıkanabilmektedir. Bu tıkanma sonucunda gerekli uzman desteği alınmaz ise DPF filtresinin kullanılamaz hale gelmesi, araç da başka problemlerin ortaya çıkması gibi sonuçlar gözlemlenebilir.

dpf-neden-tikanir-ve-nasil-temizlenir-resim

Dizel Partikül Filtresi(DPF) Neden Tıkanır?

Dizel Partikül Filtresi araçlar üzerinde kritik bir rol üstlenmektedir. Buna bağlı olarak da araçların kullanımına bağlı olarak tıkanma nedenleri ve süreleri değişim gösterebilmektedir.

DPF tıkanmasının en önemli nedenleri arasında aracın kullanıldığı bölge ve kullanım şekli gösterilmektedir.

Araç genellikle düşük hız, düşük devir ve kısa mesafe de kullanılıyor ise tıkanma süreci hızlanacaktır.

Bir diğer filtre tıkanma sürecini kısaltan etmende yüksek kükürt içeren (sülfür) kalitesi düşük mazot kullanılmasıdır.

Kalite açısından düşük yakıtlar partikül filtresinin erken dolmasına ve bir süre sonra tıkanmasına sebep olmaktadır. Motor yağı kullanımı noktası da filtre tıkanma süreci için kritik öneme sahiptir.

Piyasa da bulunan kalitesiz motor yağlarının kullanımı motorun daha fazla karbonmonoksit gazı üretmesine sebep olacaktır.

Bu durum da filtrede daha fazla atık oluşturacağı için filtrenin tıkanma sürecini hızlandıracaktır. Genel olarak DPF’in tıkanma sebepleri bu şekilde ifade edilebilir.

dpf-neden-tikanir-ve-nasil-temizlenir-resim2

Nitro Mekatronik DPF Yıkama

Nitro Mekatronik ARGE ekibimiz tarafından üretilen ve tamamen yerli ürün statüsünde yer alan DPF CLEAN PRO  cihazı ile Dizel Partikül Filtresi(DPF) yıkama işlemleri %100’e yakın bir başarı oranında gerçekleştirilebilmektedir.

Nitro Garajlarında gerçekleştirdiğimiz Dizel Partikül Filtresi(DPF) yıkama işlemleri sonucunda uzun yol araçları için 250.000 kilometreye, kısa yol araçları için ise 100.000 kilometreye kadar filtrenin rahat çalışmasını garanti ediyoruz.

Sizlerde DPF problemlerinizi veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen