Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Egzoz Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Egzoz Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Egzoz Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Egzoz sistemi, içten yanmalı motor sistemlerinde tepkimeye girerek patlayan hava yakıt karışımından çıkan gazın motorun dışına sesi absorbe ederek atılmasına yarayan sistemdir.

Temel olarak borularla taşınan sesin egzoz borusu içerisinde bulunan cam, elyaf gibi malzemelerle soğurulup gürültüyü azaltarak dışarıya bırakmaktır.

Eğer egzoz sistemi olmasaydı insanları rahatsız edecek yüksek seviyelerde desibeller de sesler ortaya çıkabilirdi.

Egzoz sistemi bu tarz ses kirliliklerini engellemek için geliştirilmiştir.

Motor içerisinde yanan gazlar manifold aracılığı ile egzoz boğazına gelir.

Eğer araçta katalitik konvektör var ise burada zehirli gazlardan arındırılır. Zehirli gazlardan arındırılan gazlar borulardan dışarı atılır.

Motordaki egzoz valfleri açıldığı zaman ses dalgaları çok yüksek basınçta dışarıya çıkmaktadır.

Dışarıya çıkan bu ses dalgaları insan kulağına zarar vermektedir. Egzoz sistemi kulağa zarar verecek düzeydeki ses dalgalarını en aza düşürmek için kullanılmaktadır.

Egzoz Nasıl Çalışır?

Egzoz Manifoldu Nedir?

Silindir içerisinde yanan gazların çıkış borusudur. Silindir sayısına göre, genellikle 4 adet olan silindirden çıkarak egzoz boğazı ile birleşen boru sistemidir.

Genel olarak dökme demirden yapılır.

Egzoz Çalışma Sistemi

Egzoz borusundan içeri giren ses dalgaları ve zararlı gazlar yüzlerce küçük deliğin bulunduğu giriş borusundan girerek çıkış borusunda bulunan ufak deliklerden dışarı çıkar.

Bu sırada karşıdan yansıyan ses dalgaları dairesel geniş delikten geçerek geri yansır.

Yankılayıcı odasına giren ses dalgaları birbirinin üzerine yansıyarak çıkış borusundan azaltılmış olarak dışarı çıkar. Ayrıca yanmış gazların ayrışıp dışarı çıkarılması işini ise katalitik konvektör sistemi yapmaktadır.

Yanmış gaz da egzoz borusundan dışarı atılmaktadır. Çift egzozu bulunan araçlarda tek borudan gelen gazlar ayrılarak iki ayrı susturucu aracılığı ile verimli bir şekilde dışarı atılır.

Ses oranında bir değişim olmamasına rağmen aynı ses oranı ile verimli gaz çıkışı sağlanır ve motor üzerinde performans sağlanır.

Sizlerde Egzoz Sistemi Nedir Nasıl Çalışır veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat