Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Elektronik Beyin (ECU) Değişimi Nasıl Yapılır?

Araçlarda Elektronik Beyin Nedir?

Otomobil icat edilmeye başladığı tarihten içinde bulunduğumuz zaman dilimine kadar sürekli gelişim göstermektedir.

Bu süreç yavaş gelişen ancak günümüz teknolojisinin hızla gelişmeye başlamasından itibaren hız kazanan bir süreçtir.

Son yıllarda kullandığımız otomobillerin kumanda edilerek kontrolünün sağlanması için elektronik bilgisayar sistemleri kullanılıyor.

Motorlu araçların belirli var olan sistemini çalıştırıp bu sistemi yöneten üniteye Elektronik Kontrol Ünitesi kısaca ECU diyoruz.

Başka bir tabirle otomobilin hareketini ve her türlü fonksiyonunu kontrol ettiği için Güç Kontrol Ünitesi olarak ta kullanılmaktadır.

Günümüzde var olan dizel ve benzinli araç ayırt etmeksizin çalıştırılan ve yönetilmesini sağlayan mikro işlemcili kontrol üniteleri kullanılmaktadır.

Bu mikro işlemciler beyin sisteminin çalışmasında başrol oynayan önemli bir parçadır.

Kısaca Ecu sisteminin yönetilmesi için sistemde yazılım yüklüdür ve bu yazılımın çalıştırılması mikro işlemciler sayesinde gerçekleşmektedir.

elektronik-beyin-ecu-degisimi-nasil-yapilir-resim

Araçtaki Arıza Belirtileri Nelerdir?

Beyin problemi yaşayan belirtiler araç üzerinde bulunan her sistemi etkileyebilmektedir.

1-En yaygın olarak görülen belirti araç arıza lambasının yanıp sönmesi veya yandıktan sonra arıza lambasının hiç sönmemesidir.

2-Araç çalışmasında dengesizlikler oluşmaya başlar. Örneğin aracınızı ilk kes çalıştırdığınızda sıkıntısız bir şekilde çalışıp seyir halinde ilerleyebilirsiniz ancak bir süre sonra anlam veremediğiniz veya anlayamadığınız problemler ortaya çıkabilir.

3-Araçta seyir halinde veya durur haldeyken stop etme sorunları yaşayabilirsiniz ancak kaynağı beyinden kaynaklıysa ilk aklınıza gelen ateşleme sistemi arızası değildir.

4-Genellikle beyin arızaları ateşleme sistemi arızaları ile karıştırılmaktadır. Yaptığınız gözlemler ve baktığınız sistemde ateşleme sisteminin kaynağından eminseniz sorunun beyinden olma ihtimali oldukça yüksektir.

5-Kolaylıkla anlayabileceğiniz belirtilerden birisi de beyinden oksitlenme yanma kokusu geliyorsa buralar kontrol edilir ve bir arıza olması söz konusudur.

6-Aracınız arıza öncesi kullanımınıza oranla performans kaybı yaşar. Araç beyni normal çalışmadığı için ve sensörlerden gelen verileri doğru okuyamadığı için çekişten düşebilmektedir.

7-Beyin kontrol edildiğinde soket aksamında da problem olabilir.

8-En net ve doğru olarak görülen belirti aracı arıza tespit cihazına bağladığınızda cihaz aracı görmez veya bağlanma problemi yaşar.

9-Kullandığınız aracın yakıtında artış meydana gelebilir.

10-Aracınız sarsıntılı ve sesli olarak çalışabilir

İşte bu tarz sorunlar yaşıyorsanız aracınızın beynini kontrol ettirmelisiniz.

Elektronik Beyin Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç öncelikle bilgisayara bağlanır. Denetimlerin sağlıklı olması için sistem ayarları fabrika ayarlarına döndürülür.

Ardından bilgisayara bağlı olan aracın hata kodlarına bakılır. Elektronik beyin ünitesi (ECU) kontrol edilir.

Beyinde değiştirilmesi kesin olan parçalar değiştirilir. Eğer tamiri mümkün olmayan bir durum varsa elektronik beyin değişimi gerçekleştirilir.

Son olarak testler sağlanarak araç kullanıcıya teslim edilir.

Bu işlemler için ecu programlama ve ecu test simulatör cihazları kullanılması önerilmektedir.

elektronik-beyin-ecu-degisimi-nasil-yapilir-resim-2

Kullanılan Cihazlar
ECUTEST
Nitro Bilişim tarafından üretilen Ecutest otomobillerin motorlarında kullanılan elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) arızalanması durumunda kontrol ünitesini yenisiyle değiştirmek yerine araçtaki kontrol ünitesini hiçbir parametreye zarar vermeden onarıp tamir maliyetlerini düşürmek ve kontrol ünitelerini araç olmadan test etmeyi sağlamaktadır.

MAGPRO
ECU programlama cihazları ile araçta ki beynin yazılımı okunur ve düzenleme yapıldıktan sonra tekrardan yazma işlemi yapılır. Bu cihaz ile araç üzerinde okuma yazma işleminizi gerçekleştirebilir, araç bilgilerinizi saklaması ve aracın yazılımına zarar vermeden Ecu’yu çökmemesi için korumaya alabilirsiniz.

Sizlerde Elektronik Beyin (ECU) Değişimi veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen