Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Eps (Electric Power Steering), Arızası Nedir? Ne Anlama Gelir ?

Eps (Electric Power Steering), Arızası Nedir? Ne Anlama Gelir ?

EPS ışığı normalde kontak anahtarı açık konumuna getirildikten sonra 4 saniye süreyle yanar ve söner, bazı araçlarda motor çalıştıktan sonra sönebilir.

Aynı şekilde bu ışık EPS sisteminde arıza olduğunda da yanacaktır. EPS arıza ışığı sönmüyorsa bu aracınızda EPS arızası olduğu anlamına gelir.

EPS arızası belirtileri nelerdir?

Elektrikli direksiyon kutusu (EPS) arızaları çoğunlukla mekanik olarak meydana gelen ve kesin olarak çözümü bulunabilen sorunlardır.

Genellikle direksiyon pompasında ortaya çıkan bu arızalar:

  • Direksiyonda sertlik,
  • Direksiyonun kendini sıkması,
  • Direksiyon simidinde boşluk bulunması,
  • Dönüşlerde ses yapma şeklinde belirtiler ortaya çıkarmaktadır.
  • EPS sisteminde genellikle, direksiyon kutusuna komutları ileten elektrik motoruna su kaçması sonucu oluşan elektrik motor arızalarının onarımı gerekli testler sonucunda tamir yapılarak giderilmektedir.
  • Elektrikli direksiyon kutularında her arızanın kesin bir çözümü vardır. Sadece çözüm için bilgili personelve yeterli zaman gerekmektedir.
  • Eps, EPHS, Elektroservo, Elektrohidrolik, Elektronik, hidrolik direksiyon kutusu ve direksiyon pompalarının onarımı günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Önemli olan arızanın doğru bir şekilde tespit edilmesidir.

EPS Yeni Nesil Araçta Yeni Teknoloji

Yeni nesil teknoloji kullanılan araçlarda direksiyon sistemleri günümüz teknolojisine uymuş ve elektrik destekli hidrolik (EPHS) ve elektrik destekli (EPS) olarak araçlarda yerini almıştır.

Elektrik, elektronik ve programlama ve mekaniğin kesişim noktası olan direksiyon sistemleri çok sık arıza vermektedir.

Bunun yanı sıra elektrikli direksiyonlarda direksiyon kutusunda yağ kaçağının olması elektro hidrolik direksiyon sistemlerinde en sık rastlanan arızalardandır.

Bu arıza direksiyonda uğultuya ve direksiyonun zor dönmesine neden olmakta araç direksiyon lambanızın yanarak hata vermesine sebebiyet vermektedir.

Bazı ana kart arızalarından yani anahtarsız olarak kullanılan modellerde aracı çalıştıran kartlardan kaynaklanan elektrikli direksiyon sistemi arızaları ana kartta arızaları giderilerek tamirinin yapılması gerekmektedir.

Hidrolik Direksiyon Sistemi

Hidrolik direksiyon sistemi genel olarak, yön kontrol valfı, hidrolik pompa, silindir, depo, emniyet valfı, filtre ve ara elemanlardan oluşur.

Hidrolik pompa: Otomobillerde kayış kasnak sistemi ile çalışır. Depo ve pompa gövdesi tek parça halindedir Hidrolik direksiyon pompası hareketini dişli sistemi ile motordan alır.

Güç silindiri: Şase ve Rot ile irtibatlıdır. Güç silindiri, yön kontrol valfı tarafından kontrol edilir.

Yön kontrol valfleri:Rotlarla ve Direksiyonla direkt irtibatlı olan birleşik komuta sistemi içerisinde çalışır.

Emniyet valfi : Pompadan çıkan fazla basınçlı akışkan bu valfden depoya gönderilir.

Filtre : Emiş hattında yer alır ve hidroliği filitre eder.

Direksiyon Tamiri Neden Önemlidir?

Direksiyon sadece araca kumanda eden parça değil ayrıca hayata kumanda eden parçadır. Bu bağlamda direksiyon arızasının kısa sürede çözümü çok önemlidir.

Aksi halde direksiyon arızaları kazalara yol açabilmektedir.

Adana Nitro mekatronik Garaj’da Volkswagen, Opel, Mercedes, BMW, Fiat, Renault gibi tüm direksiyon arızaları çözüme kavuşmaktadır.

Sizlerde EPS arızaları hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen