Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Euro 6 Araçlarda Adblue Çözümleri̇

Euro 6 Araçlarda Adblue Çözümleri̇

Adblue Nedir: Adblue %65 oranda su olan bir üre çözeltisidir.

Genellikle ağır vasıta araçlarda bulunan bu sistem yeni nesil binek araçlarda da bulunmaktadır.

Mercedes, Man, Scania, Daf, Renault, Volvo, Iveco, Ford Cargo, Otokar, Isuzu, Cummins gibi markalarda mevcut bulunmaktadır.

AdBlue, dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir.

Araçların egzoz sistemlerinde, bu maddeyle yapılan kimyasal katalitik ayrıştırma sırasında azot oksitler (NOx), azot gazına (N2) ve su buharına (H2O) dönüştürülür.

Adblue çevreye zararlı bir madde değildir ve taşınabilir sıvılar arasında minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır.

Adblue sistemi günümüz teknolojisinde aktif olarak kullanılmasına rağmen çalışma sistemi düzgün değildir. Arıza yaptığı zaman araç kullanıcılarını zor durumda bulundurmaktadır.

Adblue, araç içinde ayrı bir paslanmaz çelik veya plastik tankta saklanır ve yakıtla karıştırılmaz. Sadece SCR sistemi bulunan araçlarda kullanılmaktadır.

Adblue aşındırıcı olduğundan, kullanımı ve depolanması için belirli malzemeler gereklidir. Adblue sistemi sistemi bazı ülkelerde zorunlu hale gelmiştir.

Bazı ülkelerde ise adblue sıvısı temin etmekte sıkıntı yaşamaktadır. Adblue sisteminin kendi içerisinde farklı bir pompa sistemi kullanmaktadır.

Araçta adblue sıvısı bittiği zaman genellikle pompa zarar görür ve pompanın bozulması durumunda sıvı egzoza ulaşamaz yakıt gitmeyeceğinden dolayı filtrelerde kuruma meydana gelir yani bütün sistemi etkiler.

Adblue Kullanılmaz ise Ne Olur?

Eğer Adblue tankı boşalırsa, bu izin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür.

Araç kullanılmaz hale gelir ve bu kullanıcı için oldukça zor bir durumdur.

Tamamen bittiğinde ise araç sisteme zarar vermemek için aracınız stop eder veya tork kısıtlamasına girer. Yani araçta hata meydana gelir ve çekişten düşer.

Adblue Arızasının Çözümü

Ağır vasıta araçları üreten firmaların Euro normları olarak bilinen kurallara uygun araçlar üretilmesi istenmiştir.

Bugün geçerli olan 6 farklı euro normu bulmaktadır. Ülkemizde de euro 6 normlarına göre üretim yapılıyor. Bu araçlar adblue sistemiyle üretiliyor.

Bu sistem adblue yakıtıyla çalışıyor. Adblue yakıtının olmadığı durumlar için ise Adblue çözümleme cihazı geliştirilmiştir. Bu cihaz aracın torktan düşmesine engel olmaktadır.

Adblue sistemini tamir etmenin ve çözümlenin yolları mevcut eski dönemlerde geçici olarak tamiri direnç kabloları ile sağlanmaktadır fakat günümüzde adblue tamiri için üretilen yepyeni çözümler mevcut.

Nitro Mekatronik firmasının geliştirdiği adblue emulatorler sayesinde adblue sistemini rahatlıkla çözümleme edebilecek ve adblue arızası ile karşılaşma durumunuz “sıfıra” inecektir.

Adblue emülatör sayesinde aracın motor beynine yazılım ile hiçbir şekilde müdahale edilmemektedir. Araç motor kontrol ünitesi ile iletişim kurarak sistemin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Adblue sisteminin göstergede aktif olduğunu göstererek aracın performansını ilk günkü gibi kullanılmasını sağlar ve adblue hatalarını silmektedir.

Kullanımı kolay ve sorunsuz biçimde çalışmaktadır. Adblue hatasını gidermek için eksradan ücret ödenmesine gerek kalmaz.

Sizlerde Adblue çözümleme cihazları hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen