Türkçe

Arıza Tespiti

Arıza Tespiti

Araç Arıza Tespiti Ve Arıza Raporu

ariza_tespiti_divider_1000

Araç Arıza Tespiti Ve Arıza Raporu

Her gün kendini yenileyen otomotiv teknoloji ile araçlarda artık birçok sistem teknoloji barındırmaya başladı. Gün geçtikçe araçlarda daha fazla teknoloji ile karşı karşıya kalmaktayız. Gelişen teknoloji ile mekanik sistemden elektronik sistemlere geçiş yaptıkça arızalarda mekanik değil elektronik ve yazlım arızaları olmaya başlamıştır. Nitro Mekatronik Garajlarda tüm marka model arıza tespit cihazları ve ECU (beyin) programlama cihazları ile araçların beyinlerini, yazılımlarını güncelleme hizmeti vermektedir. Örnek olarak araçta arızalanan bir lastik basınç sensörü bile bağlı olduğu ECU’ya iletilir ve bu ECU üzerinden arıza bilgisinin görüntülenmesi ve giderilmesi için arıza tespit cihazına ihtiyaç vardır. ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi), araçlarda kullanılan ve bütün sistemlerinin kontrol edilmesini saglayan sisteme denir. Diğer bir deyim ile motor beyni anlamına gelmektedir. ECM veya PCM olarak kullanılabilir. ECU, araç sistemlerinde oluşan hataları kaydetmektedir. Araç arıza tespit cihazları bu bakımdan sektörde önemli bir yer almaktadır. Arıza tespit cihazı ile motor beyninde kaydedilen arıza kodunu görüntülenmektedir. Bu hata kodları aktif ve geçici olarak ikiye ayrılmaktadır.

Peki Nedir Bu Kalıcı Veya Geçici Arızalar?

Örnek vermek gerekirse: Aktif arızalar, araçta arızalı bir sensör ya da parça bulunduğunda tamir edilmediği, değiştirilmediği sürece sürekli olarak göstergede motor arıza lambası yakabilir. Bu arıza, arıza tespit cihazı ile silinememektedir. Bu arızanın çözümü ise arızalı parçayı değiştirmek y da onarmak olacaktır. Bu parça değişimi yapıldıktan sonra ECU üzerinden arıza tespit cihazı ile arıza kodu silinebilmektedir. Böylece göstergede bulunan motor arıza lambası sönecektir.

 

Geçici arızalar ise araçta herhangi bir nedenden dolayı bir parça söküp takılmış olsa bile ECU’da hata kodu gösterebilmektedir. Nedeni ise sökülen parçanın ECU ile anlık iletişim kaybı olmasıdır. Bu arızalar ise arıza tespit cihazlarımız ile kolaylıkla silinmektedir. Bu arıza tespit cihazları ile arıza tespiti yapmak dışında araçlarınızdaki canlı verileri anlık olarak görüntüleyip, araç sensör verilerini inceleme ve araç arıza teşhisi yapıp uzman kadromuz tarafından araçtaki elektronik ve elektromekanik modüllerinin testini ve onarımını yapmaktayız. Servisimizde bulunan bütün ekipmanlarımız ile birlikte araçların elektronik direksiyon kutularının, ABS, Airbag beyinlerinin, klima kompresörlerinin, ağır vasıta fren beyinlerinin ve motor beyinlerinin de bütün arızalarının onarım ve tamirini gerçekleştirmekteyiz. Bu konuda devreye giren revizyon ekibimiz araç elektronik ve mekatroniğine dair kesin çözümler sunmaktadır. Arıza tespitini yaptığımız araçlarda, elektronik kontrol ünitesinden (ECU) görüntülenen hata kodlarının detaylı çözümleme işlemleri için uzman ekibimiz, araç üreticisinin katalog programlarından arızanın bütün detaylarını ve hangi sebepten kaynaklanacağına dair bilgisini elde etmektedir. Piyasadaki bütün araç grupları için markaya özel araç arıza tespit cihazları ve arızaların hızlı çözüme ulaşması için araçlardaki sensör ve tesisat arızalarını da uzman ekibimiz tarafında araç sektörü için özel tasarlanmış osiloskoplar kullanarak çözüm üretmekteyiz.

nitroInstaImg

Son Gönderilerimiz