Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Ford Transi̇t Adblue Ve Dpf Çözümleri̇

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue, azotlu (üre) ve su bazlı bir çözelti olup, egzozda bulunan NOx gazlarının oranını düşürebilmek için motordan çıkan egzoz gazlarına püskürtülen bir sıvıdır.

SCR (Selective Catalytic Reduction) sisteminin bir bileşeni olan AdBlue sıvısı, %32.5 oranında üre ve %67.5 oranında deiyonize sudan oluşuyor. Motordan çıkan çok sıcak egzoz gazları üzerine püskürtülen bu sıvı yüksek sıcaklık altında amonyoğa dönüşüyor.

Zararlı NOx gazlarını büyük ölçüde parçalayarak zararsız nitrojen gazı ve su buharı olarak atmosfere salınmasını sağlıyor.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir? Nasıl Çalışır?

Genel olarak DPF olarak adlandırılan dizel partikül filtresi, dizel motorlarda egzoz gazından çıkan zararlı partikülleri temizlemek için kullanılmaktadır.

Motordan çıkan yanmış yakıt – hava karışımı içinde bulunan zararlı partiküller, partikül filtresi içinde birikerek doğaya salınımları engellenir.

Bu partiküller, egzoz gaz sıcaklığı arttırılarak (rejenerasyon ile) yakılır ve bu sayede doğanın kirlenmesi engellenmiş olur. Rejenerasyon sırasında egzoz gaz sıcaklığı ecu tarafından görülür.

DPF üzerinde bulunan ısı sensörleri yardımıyla sıcaklık bilgisi E.C.U’ ya gönderilir ve bu sayede egzoz sıcaklığını arttırmak için gereken yakıt miktarını tam olarak hesaplamak mümkündür.

Ford Transi̇t Adblue ve Dpf Çözümleri̇ ?

Ford Transit aracınızda adblue ve dpf arızası alıyorsanız hem ucuz yolla  hem de kolay yolla yapılabiliyor.Aracın beynine tek bir yazılım atılarak araçtaki problemler çözümleniyor.

Yazılımsal Süreç: Filtrenin mekanik olarak çözüm işleminden sonra yapılması gereken fitrenin yazılım ile birlikte çözümlenmesidir.

Motor beyni içerisindeki yazılım bilgisayar ortamına alınır ve yazılım içerisindeki DPF haritaları bulunarak haritalar çözümlenir.

Güncellenen yazılım tekrar motor beynine yazdırılarak çözüm işlemi tamamlanır.

Sizlerde Adblue Çözümleri hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen