Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Ford Transi̇t Euro6 Si̇d212 Evo Araçlarda Adblue ve Dpf Çözümleri̇

Ford Transi̇t Euro6 Si̇d212 Evo Araçlarda Adblue ve Dpf Çözümleri̇

Yeni üretilen Ford Transit Euro6 marka model araçlarda Siemens SID212 EVO elektronik kontrol ünitesi (ECU) bulunmaktadır ve bu araçlar da “Adblue ve DPF çözümleri nasıl yapılır, Dizel partikül filtre tıkandığında hangi işlemler yapılmalıdır” sorularımızın cevabına geçmeden önce ADBLUE ve DPF sisteminin ne işe yaradığını birlikte inceleyelim.

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue, azotlu (üre) ve su bazlı bir çözelti olup, egzozda bulunan NOx gazlarının oranını düşürebilmek için motordan çıkan egzoz gazlarına püskürtülen bir sıvıya denir.

SCR (Selective Catalytic Reduction) sisteminin bir bileşeni olan AdBlue sıvısı, %32.5 oranında üre ve %67.5 oranında de iyonize sudan oluşmaktadır.

Motordan çıkan çok sıcak egzoz gazları üzerine püskürtülen bu sıvı yüksek sıcaklık altında amonyoğa dönüşmektedir.

Zararlı NOx gazlarını büyük ölçüde parçalayarak zararsız nitrojen gazı ve su buharı olarak atmosfere salınmasını sağlamaktadır.

ford-transit-euro6-sid212-evo-araclarda-adblue-ve-dpf-cozumleri-resim

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir? Nasıl Çalışır?


Genel olarak “DPF” olarak adlandırılan Dizel Partikül Filtresi, dizel motorlarda egzoz gazından çıkan zararlı partikülleri temizlemek için kullanılır.

Motordan çıkan yanmış yakıt – hava karışımı içinde bulunan zararlı partiküller, partikül filtresi içinde birikerek doğaya salınımları engellenmektedir.

Bu partiküller, egzoz gaz sıcaklığı arttırılarak (rejenerasyon ile) yakılır ve bu sayede doğanın kirlenmesi engellenmiş olmaktadır.

Rejenerasyon sırasında egzoz gaz sıcaklığı ecu tarafından görülür. DPF üzerinde bulunan ısı sensörleri yardımıyla sıcaklık bilgisi ECU’ ya gönderilir ve bu sayede egzoz sıcaklığını arttırmak için gereken yakıt miktarını tam olarak hesaplamak mümkündür.

FORD TRANSİT SİD212 EVO ECU BULUNAN ARAÇLARDA ADBLUE VE DPF ÇÖZÜMLERİ NASIL YAPILIR?

Nitro Mekatronik Otomotiv A.Ş olarak 12 yıllık bilgi ve birikimimiz ile ARGE ekibimizin çalışmaları sonucunda Siemens SID212 EVO elektronik kontrol ünitesine sahip Ford Transit Euro6 modellerinde Adblue ve Dpf arızalarında kesin çözümler sunmaktayız.

DÜNYA’DA BİR İLK!

Dünya’da bir çözümü olmayan sid212 Evo Ecuya sahip Ford transit araçlarda Adblue ve DPF çözümleri sunan tek firmayız.

Sizlerde Adblue Çözümleri hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen