Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Fren Bakımı Nasıl Yapılır?

Fren Bakımı Nasıl Yapılır?

Fren bakımı nasıl yapılır konusu kesinlikle bilinmesi gereken bir konudur çünkü fren sistemi araçlarda güvenliği sağlayan en önemli sistemdir.

Bu nedenle fren sisteminin beklenmeyen bir anda arıza çıkartmasını engellemek için genellikle kontrol ettirilmesi ve bakım yaptırılması gerekir.

Bu kontrolün genellikle bir yetkili veya özel servise yaptırılması en uygun olanıdır. Ayrıca her 10 000 km gidişten sonra mutlaka aracın servise götürülüp fren ve fren ayarlarının kontrol ettirilmesi önerilir.

Araç frenine basıldıktan sonra araçtan ince bir ses geliyor ise balata ve diskler kontrol ettirilmelidir.  

Disk üzerinde zamanla gözle görülebilecek kadar derin çizikler oluşur bu çizikler balata ve disklerin ömrünün tamamladığına işarettir.

Fren balatasının kalınlığı bir parmaktan küçük ise aynı şekilde yine balata ömrü tükenmek üzeredir.

Bu ve bunun gibi birçok sebep aslında araç şoförlerine fren balata bakım veya değişiminin deldiğinin habercisi olur.

Aslında bu değişim veya bakım için bir zaman aralığı yoktur çünkü araç özelliği, kullanılan yol şartları, sürüş farklılıkları gibi birçok sebep bu bakım aralığını belirler.  

Fren kontrolü yapılırken öncelikle; diskler ve kampanalar, balatalar, fren hortumları, fren hidroliği ve abs kontrolü yapılır. Abs kontrolü araç arıza tespit cihazları ile yapılır.

Fren bakımının yapılması esnasında öncelikle frende ki arızalı veya değiştirilmesi gereken kısmın iyi tespit edilmesi gerekir.

Bu kısmın tespiti arıza tespit cihazı ile yapılır. Araç ecusunda tespit edilen kısmın tamiri ve bakımı kendi bünyenizde yapılır veya değiştirilir.

Otomobil grubu dışında ağır vasıta araç grubunda fren sisteminin kontrol edilmesi oldukça karışıktır.

Dünya otomobil sektörünün öncü firmalarından olan Jaltest, üretmiş olduğu ETM (Elektronik Test Modülü) ile ağır vasıtalarda abs ve diğer tüm fren sistemlerinin arıza onarım ve bakım işlemlerini sizlere çok hızlı ve pratik şekilde sunmaktadır

Sizlerde fren bakımı hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen