Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Fren Diski Aşınması Sonucu Karşılaşılan Problemler

FREN DİSKİ AŞINIRSA NE OLUR?

Rotorlar olarak da bilinen fren diskleri, bir aracın fren sisteminde önemli bir rol oynar.

Fren pedalına bastığınızda, fren balataları sürtünme oluşturmak için fren diskini sıkar, bu da aracı yavaşlatır veya durdurur.

Zamanla, fren diski normal aşınma ve yıpranma, aşırı ısınma, korozyon ve enkaz veya düzensiz fren balatası aşınmasından kaynaklanan hasarlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı aşınabilir.

Yıpranmış bir fren diskinin sonuçlarından bazıları şunlardır:

Azaltılmış Fren Gücü: Yıpranmış bir fren diski, fren balataları ile disk arasındaki sürtünmeyi azaltarak aracın frenleme gücünü azaltır. Sonuç olarak, aracın tamamen durması daha uzun sürebilir ve bu da kaza riskini artırabilir.

Titreşim: Yıpranmış bir fren diski, frenleri uyguladığınızda titreşimlere de neden olabilir. Titreşim genellikle direksiyon simidinde veya fren pedalında hissedilir ve fren diskinin düzensiz aşınma geliştirdiğinin veya eğrildiğinin bir işareti olabilir.

Gürültülü Frenler: Yıpranmış bir fren diski, frenleri uyguladığınızda fren balatalarının çığlık veya gıcırtı sesi çıkarmasına neden olabilir. Bu gürültü genellikle balatalar aşındığında fren diskiyle temas eden fren balataları üzerindeki metal tırnaktan kaynaklanır.

Aşırı ısınma: Yıpranmış bir fren diski de fren sisteminin aşırı ısınmasına neden olabilir. Fren diski aşındığında, incelir ve ısıyı dağıtma kabiliyetini azaltır. Sonuç olarak, fren sistemi aşırı ısınarak frenin solmasına ve hatta fren arızasına neden olabilir.

Düzensiz Fren Balatası Aşınması: Yıpranmış bir fren diski de fren balatalarının düzensiz aşınmasına neden olabilir. Düzensiz fren balatası aşınması, frenleme performansında, gürültülü frenlerde ve titreşimlerde azalmaya neden olabilir.

Azaltılmış Güvenlik: Yıpranmış bir fren diski, aracın ve yolcuların güvenliğini tehlikeye atabilir. Durma mesafesini artırabilir, fren gücünü azaltabilir, titreşimlere neden olabilir ve frenleri gürültülü hale getirebilir.

Tüm bu faktörler kaza riskinin artmasına katkıda bulunabilir.

Sonuç olarak, yıpranmış bir fren diskinin aracın fren sistemi ve yolcuların güvenliği için ciddi sonuçları olabilir. Frenlerin kalifiye bir tamirci tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi ve fren disklerinin aşınma belirtileri gösterdiğinde değiştirilmesi esastır.

Fren sistemini koruyarak kendinizin, yolcularınızın ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Sektörün öncü firmalarından AUTEL bu konuda servislere büyük fayda sağlayacak olan AUTEL MAXİTPMS TBE200 Lastik Kontrol Cihazını geliştirmiştir. 
                      
AUTEL MAXİTPMS TBE200 Lastik Kontrol Cihazı ile lastikler üzerindeki aşınma derecesini, dişlerin aşınma durumunuve fren diskinin aşınma seviyesini görebilirsiniz.

Lazer ışın teknolojisi ile araçtan çıkartmanıza gerek kalmadan hızlı ve doğru analiz sonuçlarını almanızı sağlar. 

Amoled süper retina dokunmatik ekrana sahip AUTEL MAXİTPMS TBE200 Lastik Kontrol Cihazı ölçtüğünüz verileri, gerçek zamanlı olarak sunmaktadır.

AUTEL Türkiye Distribütörü Nitro Mekatronik tarafından satış ve satış sonrası hizmet desteği ile sunulan AUTEL MAXİTPMS TBE200 Lastik Kontrol Cihazı hakkında detaylı bilgi için 08507550230 müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen