Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Gece Görüş Si̇stemi̇ Sensör Kali̇brasyonu

Gece Görüş Si̇stemi̇ Sensör Kali̇brasyonu

Ortamda aydınlatıcı herhangi bir kaynak yokken, ortamda kişiye görme yetisi kazandıran gelişmiş araçlarda bulunan sisteme gece görüş sistemi denir.

Gece görüş sistemi ışığa duyarlı termal kameralar yardımıyla ortamdaki görüntüyü renklendirir ve ortamda bulunan kişi ve nesneleri algılamayı sağlar. 

Gece görüş sistemi pasif ve aktif görüş olarak ikiye ayrılır. Pasif gece görüşü sisteminde araç insanlar hayvanlar gibi ısı yayan termal varlıkları görüntüleyebilirken, aktif gece görüş sistemi de ortama verilen kızılötesi ışıkla çıplak gözle görülmeyen varlıkları görmeye yardımcı olur.

Aktif gece görüş sistemi ile farların bile ulaşamadığı uzaklıktaki nesneleri aydınlatabilir.

Bu sistemler uzun yıllardır otomotiv sektöründe adını duyuran sistemler ama hala çoğunlukla lüks araçlara eklenmiş özellikler arasında.

Sistem kazaları da büyük oranda engellemesi ile tercih edilen bir özellik. İstatistiklere göre kazaların belki yarısı gece karanlıkta meydana geliyor, dolayısıyla gece görüş sistemi bulunan bir araçta bu kazaların önüne geçilmiş oluyor. 

NVS (night vision system) olarak bilinen gece görüş sistemi araçta adas (gelişmiş sürücü destek sistemi) ağı içerisinde yer alan bir fonksiyondur.

Gece görüşü gibi bir çok fonksiyonu içinde bulunduran adas sistemi acil, tehlikeli  durumlarda sürücüyü uyarmak ve kazaları önlemek için dizayn edilen bir sistemdir. Bahsi geçen fonksiyonlardan birinin kalibrasyonu gerektiğinde adas kalibrasyon cihazı kullanılır. 

Adas kalibrasyon sistemi gelişmiş sürücü asist sistemi ile, yolda oluşabilecek tehlikeleri sürücülerin fark etmesine yardımcı olur, özellikle tehlikeli yollarda kamera dinamik aydınlatma, elektromanyetik sensörler ve radarlar ile sizleri uyarır ve herhangi bir çarpışma tehlikesi varsa sürücülerin çarpışmayı önlemesi için eylemlerde bulunur.

Güvenli bir sürüş için araçlarda gelişmiş bir destek sistemi yani adaş olması oldukça önemlidir.

Ve bu sistem gitgide daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. LDW (Şerit Takip Uyarı Sistemi) AVM (Çevre Görüş Sistemi) ACC (Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi) BSD (Kör Nokta Algılama) RCW (Arka Çarpışma Uyarısı) HUD (Sanal Gösterge Paneli) sistemleri gibi birçok gelişmiş destek sunan adas sistemi ve adaş kalibrasyon cihazları ile ilgili detaylı bilgi için bizlere sitemiz ve 08507550230 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen