Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Havalı (Pnömatik) Süspansiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Havalı (Pnömatik) Süspansiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Havalı (Pnömatik) Süspansiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Havalı süspansiyonlar günümüzde binek, hafif ticari, ağır vasıta dahil olmak üzere neredeyse her sınıftaki araçlarda kullanılmaktadır.

Havalı süspansiyonlar binek araçlarda genel olarak üst segment veya SUV araçlarda ve kamyon otobüs gibi araçların neredeyse tamamına kullanılmaktadır.

Havalı süspansiyonların en büyük avantajı yol şartlarına göre ayarlanabiliyor olmasıdır.

Yüksek segmentteki SUV araçlar zorlu arazi koşullarında maksimum konfora ve yol tutuşuna sahip olabilmek için zeminden daha yüksek ve darbeleri daha fazla emebilme özelliğine sahip olması gerekmektedir.

Asfalt yolda ise yüksek yol tutuşu için zemine daha yakın ve daha sıkı bir süspansiyona sahip olamaması gerekmekte.

Bu kombinasyonu en güzel şekilde sağlayabilmek için Havalı (Pnömatik) süspansiyon sistemlerine baş vurulmaktadır.

Havalı süspansiyonlar temel olarak hava kompresörü, hava tankı, süspansiyon körükleri, selenoid valfler, pnömatik hava hortumları, rekorlar, kablo tesisatı, sensörler ve elektronik kontrol ünitesine sahiptirler.

Bu temel parçalar havalı süspansiyon sistemlerinin istenilen her koşulda en uygun şekilde aracın yoldaki darbeleri süspanse etmesini sağlar.

Havalı süspansiyonlar aynı zamanda ağır vasıta araçlarda aracın yük durumuna göre en güvenli koşulları sağlamakta ve her yük ağırlığına göre en uygun havayı körüklere göndererek ekstra güvenlik sağlar.

Yoldaki dalgalanmalara veya virajlara göre anlık olarak körüklerdeki hava dalgalanmasını dengeleyerek aracın en stabil şekilde ilerlemesini sağlar.

Havalı süspansiyon arızası durumunda ne olur?

Havalı süspansiyon arızaları çok çeşitlidir ve en önemli arıza körük patlaması durumudur.

Körük patlaması durumunda araç patlayan tarafa doğru yatar ve diğer körüklere fazla yük binerek yola devam edilirse sağlam körüklerin de patlamasına neden olabilir ve konforsuz bir sürüşe neden olur.

Körük patlaması dışında seviye sensörü arızası da benzer durumlara sebep olmakta fakat seviye sensörün de süspansiyondaki hava genelde tamamen bitmeyeceği için sağlam körüklerin patlaması kadar ciddi problemlere yol açmayacaktır fakat arızalı halde aracın kullanılması durumunda körük patlaması ihtimali her zaman vardır.

İvmelenme sensörü arızası ise süspansiyon sisteminin otomatik olarak çalışmasını engelleyecektir ve aracın önemli özelliklerinden otomatik süspansiyon ayarı özelliğinin kullanılamamasına sebep olacaktır.

Sonuç olarak aracınızda havalı süspansiyon özelliği mevcut ise ve herhangi bir arıza yaptı ise bu arızanın bir an önce onarılması gerekmektedir. Aksi taktirde arızanız daha maliyetli ve çözülmesi güç arızalara dönüşebilmektedir.

Havalı süspansiyon ve diğer Garaj işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için:  Web Sitesini ziyaret edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat