Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Immobilizer Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Immobilizer Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Her araç, sahibi için çok kıymetli ve güvenli bir sistemdir.  Arabalara özenli ve güvenli bir şekilde bakılır.

Otomobil hırsızlıklarına karşı immo sistemi araç üzerinde önemli bir yere sahiptir. Direksiyon ve lastik kilidi kullanmak, araç üzerindeki güvenlik sistemlerinden bazılarıdır.

Ancak günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte bu sistemler tarihe karışıyor. Böylelikle kimse bu yöntemlere başvurmak zorunda kalmıyor.

Çünkü yeni model arabaların tümünde standart donanım paketi mevcut immobilizer anahtar sistemi yer alıyor. 

Teknik anlamda otomobilin ateşleme ve yakıt sistemini devre dışı bırakabilen bir emniyet sistemi olan immobilizer, hırsızlığa karşı büyük güvenlik önlemi alıyor.

İmmobilizer sistemi olan araçlarda düz kontak yapılamadığı için araç sahipleri için büyük bir güvenlik sistemi diyebiliriz.

Immobilizer Arızası Nedir?

Immobilizer ne kadar güvenli bir sistem olsa da arızalanabiliyor. Bu arızalar çok sık karşılaşılan durumlar olmasa da zaman zaman bazı kullanıcıların başına gelebiliyor.

Bu arızalar genellikle çip arızalarından kaynaklanabiliyor. Yedek anahtar mevcut ise onunla deneme yapılabilir.

Immobilizer Sistemi İptali Nasıl Yapılır?

Immobilizer sistemi ne kadar güvenli bir sistem olsa da arıza yaptığı zaman yüksek maliyetlere yol açabilir.

Bu sistemi bazı durumlarda iptal edebiliriz. Bazı araçlarda sistem aracın yakıtını kilitlerken bazı araçlarda ateşleme sistemini kilitliyor.

Bu kilitler kırılır ise araçlar çalışabilir ama işlemin sonunda immobilizer sistemi devre dışı kalacaktır. Bu işlem başarılı olursa araç kontağına uyan her anahtar ile çalışabilir.

İmmobilizer sistemi iptalini yaparken anahtar içerisindeki çip zarar verilmeden çıkarılması gerekmektedir. Immobilizer sistemi arızaları, immobilizer anteni veya immobilizer kontrol ünitesi diye bildiğimiz diğer adı bsi olarak bilinen ve en tehlikelisi maliyesi yüksek olarak bilinen motor beyninden arıza verebilir.

İmmobilizer sistemi araç üzerinde koruma etkisi büyük olsa da arıza açtığı zaman özellikle motor beyni üzerinden yüksek maliyetlere yol açıyor.

Ecu üzerinden yazılım ile bazı modellerde iptal etmek mümkün olabilir. Magicmotorsport cihazının üretmiş olduğu Magpro x17 ve Flex cihazı ile bu işlem gerçekleşebilmektedir. Ecu üzerindeki yazılım çekilerek bu işlem yapılabilir.

Her aracı ecu üzerinden iptal edemeyeceğimiz için Carlabimmo firmasının üretmiş olduğu Julie araç emulatörü sayesinde İmmo arızaları çözümlenebilmektedir.

Sizlerde immobilizer arızalarınız veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen