Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Kablo Tesisat Şemalarını Nereden Öğrenebilirim ?

Kablo Tesisat Şemalarını Nereden Öğrenebilirim ?

Kablo Tesisat Şemalarını Nereden Öğrenebilirim ?

Otomobillerde yüzlerce elektronik kablo tesisat bağlantı ve donanım aparatları bulunmaktadır.

Aküden gelen elektrik, aracın tüm elektrikli sistemlerine araçta bulunan elektrik tesisatı ve bağlantı kabloları ile iletilir.

Araç oto elektriğinde eksi (-) kutup aracın gövdesine monte edilmiştir ve aracın tüm elektrikli kısımlarına buradan iletilir.

Böylece araç oto elektriği için yeniden bir (-) eksi hat çekmeye gerek kalmaz. Böylece araç oto elektriği için yeniden bir (-) eksi hat çekmeye gerek kalmaz.  

Araç içi sistemlerde elektriğin iletilmesi için bakır kablolar kullanılır. Bu tesisatın kısa devre yapmaması ve yüksek akımdan korunması içinde sigortalar kullanılır.

Araçta bulunan sigorta kutusunda aracın tüm sigortaları toplanmıştır ve genellikle motor kısmı ve sürücü bölümünde 2 adet sigorta kutusu vardır.

Otomobillerde ki elektronik sistemler, devreler, sigorta ve kablolar aracın oto elektrik sisteminden ayrı ve biraz daha karmaşıktır.

Özellikle araç beyninden yani ecudan kumanda edilen sistemlerin artı ve eksi hatları için ayrı kablolama yapılmaktadır.

Üretilen yeni nesil araçlar da elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) kullanılmaya başlamasıyla oto elektroniğinde yeni kavramlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Oto elektroniğinde Ecu, algılayıcılar, can bus hattı, uygulayıcılar bulunur.

Araç marka model farklılıkları ve özellikleri sebebiyle araç tesisat elektrik kontrolleri ve arıza tespit işlemleri yapılırken bunların iyi bilinmesi gerekmektedir.

Aracın elektrik devreleri, tesisatların yapısı, kontrol lambaları ve multimetrelere doğru tespit edilip kullanıldığında sistemin elektrik devre şeması doğru okunduğunda tüm arızalar tespit edilir ve giderilir.

Bu arızaların tespit edilmesi kısmında araç arıza tespit cihazları önemli rol oynamaktadır.

Sektörde öncü gelen firmaların üretmiş olduğu arıza tespit cihazları sayesinde araçların tüm elektronik sistemlerinde ki arızaları kolaylıkla tespit edebiliriz.

Bu arızaları tespit etmek dışında yine bu cihazlar ile sistemde az önce bahsettiğimiz o karışık ve zor kabloların bağlantıların tesisatların şemasına ulaşabilir ve bunların tamiratını nasıl yapmamız gerektiğinide görüntüleyebiliriz.

Sizlerde kablo tesisat şemaları hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat