Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Katalizör Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Katalizör Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Katalizör sistemi motor egzoz sisteminin bir parçasıdır. Egzozdan çıkan ve çevreye zararlı gazları daha az zararlı hale çeviren kullanışlı bir sistemdir.

Katalizör, katalitik konvektör ekipmanının içerisinde bulunan maddelere verilen isimdir. Bu maddeler Platin, Palladyum veya Rodyum’dur.

Katalizör sistemi egzozdan çıkan zararlı gazları daha az zararlı hale dönüştüren sistemdir.

Katalitik konvektör olarak bilinen bu sisteme “Oksidasyon Katalizörü” de denilmektedir. Katalitik konvektör, egzoz gazı içerisinde bulunan yanmamış, doğaya tamamen zarar veren Hidrokarbon(HC), Karbon monoksit(CO) ve Nitro oksit(NOx) gibi gazların kimyasal reaksiyona girmesini sağlayıp zararsız hale getiren sistemdir.

Egzoz emisyon gazlarının sıkı bir biçimde takip edilmesi ile birlikte araçlarda katalitik konvektör kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

Yeni üretilen araçların belirli egzoz gazı standartlarını karşılamak zorundadır. Bu standartları karşılayamayan araçların birçok ülkede trafiğe çıkışı sınırlandırılmıştır.

Katalitik Konvektör(Katalizör) Arızası Nedir?

  • Tıkanma
  • Seramik petek yapıda bulunan etkin maddelerin özelliklerini kaybetmesi
  • Seramik petek yapının kırılması

Katalizör sisteminde oluşan arızalar bu ve bunlara bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Sağlıklı bir şekilde çalışan araçta bu tarz sorunlar kolaylıkla meydana gelmemektedir.

Katalitik konvektör arızasının düşük kilometreli bir araçta meydana gelmesi motorun sağlıklı olmadığının bir göstergesidir.

Sağlıklı çalışan bir aracın motorunda katalizör sisteminin tıkanmasını gerektirecek bir kurum oluşumu olmayacaktır.

Ayrıca yine sağlam bir motorda katalizör sisteminin içerisindeki seramik yapıya sıcaklık yüzünden zarar verecek etkenler ortadan kalkacaktır.

Bu nedenlerden ötürü eğer aracınız 300 bin kilometrenin altındaysa ve katalizör sisteminde sıkıntılar yaşıyorsanız muhakkak motor yağ sistemin, motor yakıt sistemini ve motor hava sistemlerini kontrol ediniz.

Katalizör Sistemindeki Arızalanmalar Nasıl Anlaşılır?

  • Egzozdan kötü koku gelmesi
  • Yüksek egzoz emisyon değeri
  • Fazla yakıt tüketimi
  • Motor performansının azalması

Katalitik konvektörün performansı Oksijen(Lambda) sensörlerinin sinyalleri ile kontrol edilmektedir. Oksijen sensörleri yanan gaz içerisindeki oksijen miktarını ölçerek milivolt şeklinde sinyalleri motor kontrol ünitesine(ECU) gönderir. Ölçülen değerlere göre ECU yakıt-hava karışımını ayarlar.

Katalitik Konvektör Neden Arızalanır?

  • Motorun Yağ Yakması
  • Katalitik konvektör sistemi motorun yağ yakması durumunda kısa süre içerisinde tıkacak ve arızalanacaktır. Motorun yağ yakmasını egzozdan gelen yoğun dumandan anlayabilirsiniz
Motoru Yüksek Devirde Zorlamak

Motor uzun süre yüksek devirde zorlandığı zaman egzoz sıcaklığı yükselecek ve katalizör sistemi içerisindeki seramik yapı zarar görecektir. Bu nedenle yüksek devirli kullanımlarda gazı keserek egzozun soğutulması gerekmektedir.

Motor Ateşleme Sistemleri Arızaları

Motor ateşleme sistemi olan bujilerde oluşan arızalar yakıtın ateşlenmeden sıvı bir şekilde katalizöre gitmesinden ve katalizör içerisinde bulunan maddelerin erken bozulmasına neden olmaktadır.

Oksijen Sensöründeki Arızalanmalar

Katalitik konvektörden önce bulunan Lambda oluşacak arızalanmalar veya yanlış değerlerin okunması yakıt karışım oranının bozulmasına neden olacaktır. Zengin karışım iile yanan motor kurum oluşumunu hızlandıracak ve katalitik konvektör ömrünü kısaltacaktır.

Katalitik Konvektöre Alınan Darbeler Kaynaklanan Arızalanmalar

Engebeli yollarda seyir halindeyken katalizör sistemine alınabilecek herhangi bir darbe yüzünden sistem görevini yapamayabilir.

Sizlerde Katalizör Sistemi Nedir Ne İşe Yarar veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen