Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Kayıp Anahtar Nerede Yaptırılır?

Kayıp Anahtar Nerede Yaptırılır?

Kayıp Anahtar Nerede Yaptırılır?

Kayıp anahtar konusu araç sahibinin ancak kendi başlarına gelidiği zaman önemini anladığı bir konudur.

Aracın anahtarı kaybolduğunda ne olur?

Her araç (otomobil, ticari araç, motosiklet) ilk üretimde iki adet kontak anahtarı ile üretilir ve sahiplerine aynı şekilde 2 adet anahtar ile birlikte teslim edilirler.

Araç sahipleri genelde bunlardan sadece birini (master anahtar) kullanır, diğer anahtar ise genellikle evde, işyerinde emniyetli bir yerlerde her ihtimale karşı durur.

Tabi birçok araç sahibinin yedek anahtarı duruyordur ama bazı araç sahiplerinin maalesef ki kayıptır bu ikinci anahtarı.
Bu alışık olduğumuz ve normal karşıladığımız durum aslında hiç de normal değil hatta oldukça tehlikelidir.
Ne olacak ki diye başlayan kayıp anahtar hikayeleri, daha sonradan çok daha büyük dert ve maliyetler oluşturabilmektedir.
Eski model araçlarda immobilizer sistemi olmadı için araç anahtarını herhangi bir anahtarcıdan ev/iş yeri anahtarı yaptırıyormuş gibi yaptırabiliyorduk ama günümüzde immo sistemi ile birlikte bu durum çok mümkün olmamaktadır. Hatta günümüzde kaybolan anahtarın yenisini yaptırmak oldukça yüksel teknoloji gerektiren bir işlem haline gelmiş vaziyettedir.

kayıp-anahtar-resim-1

Immobilizer nedir?

Immobilizer diğer adıyla immo, aracın temelde düz kontak veya başka bir anahtar uydurularak çalıştırılmasını engelleyen elektronik bir iç kripto sistemidir.

Arabanın anahtarı ile immobilizer arasında kurulan her aracın kendine özel kodlu bağlantı sayesinde devre tamamlanır ve aracınız çalışır.

immobilizer anahtarın içerinde bulunan elektromanyetik bir çipdir ve  anahtarı kontağa takdığıınız zaman kotağın çevresindeki immobilizer yuvarlak anteni anahtarın içerisindeki immobilizer manyetik çipi görür ve devre tamamlanmış olur, otomobilin ateşleme sisteminin çalımasına izin verir ve marş bastığınızda otomobil çalışır. Eğer bu anahtarın içerisideki immobilizer cip hasar görmüş ise aracı çalıştırmanız mümkün  değildir

Daha ayrıntılı olarak anlatacak olursak;

İmmobilizer sistemi 1944’te Frank Marugg tarafından bulunmuş olan motorlu araçlarda bulunan anahtar tanıtma sistemidir.

Aracın kontak anahtarının içerisine düzenek yerleştirilmesi ve aracı çalıştıran devrenin sadece bu anahtar ile çalışması sistemi üzerine çalışır.

Esasında devrenin çalışabilmesi için tüm bileşenlerin bir araya gelmesi gerekmektedir, anahtar burada devre sistemini tamamlar.

Dolayısıyla farklı bir anahtar ile veya düz kontak ile motor çalışmaz. Immo sistemi kısacası hırsızlık karşıtı bir sitemdir.

Aracınızın başkaları tarafından çalınıp götürülmesine engel olur.

Arabanın motor sistemindekiparçalardan birisine yerleştirilir. Yerleştirilen parça ne kadar iç kısımda olur ise aracın hırsızlığa karşı önlemi de bir o kadar artmaktadır ve parçaya ulaşıp oynanma riski azalır.

Diğer bir parça ise kontak anahtarının iç kısmına yerleştirilir. Aracın çalışabilmesi, motor sistemine yerleştirilen immobilizer parçası kontak çevrildiği zaman anahtarda bulunan parça ile eşleşmesi sağlanır.

İmmobilizer sistemi bulunan her aracın kontağı ve anahtarı farklı ve özeldir. Kaputun iç kısmında ana ünitesi bulunan anahtar uyumsuzluğu motora yakıt göndermesini ve ateşleme sistemindeki bujileri tetiklemesini elektronik olarak engellenir.

Dünya genelinde immo sistemi sayesinde araç hırsızlık %75 oranında azalmıştır. Fakat bu sistemin zayıf olduğu işlemler de vardır.

Kaput açılıp immobilizer sisteminin ana ünitesine ulaşım sağlanırsa birkaç işlem ile sistem devre dışı bırakılabilir. Immo sistemi her ne kadar etkili bir hırsızlık öneleyici sistem olsa bile, tek olarak immobilizer sistemine güvenmek yeterli olmamaktadır.

Güvenlik açısından en başta gelen oto alarm sistemidir.
Dolayısıyla immo sistemiyle birlikte anahtar kaybolması ya da arızalanması durumunda anahtar kodlama cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi halde araç çalıştırılamamaktadır.

Gelelim En Kötü Senaryoya
Kontak anahtarımızı bulamıyoruz ve yedeğini de çok dada önceleri kaybetmişiz ve ortada yok. Ve de çok acil bir işimiz var hemen çıkmamız gerekiyor.. Ne yazık ki ilk gideceğimiz yer yetkili servis veya sanayilerdeki bu işi yapan işinin ehli anahtarcılar olacaktır. Arabayı bir çekiciye yükleyip anahtarcı arayacağız.
İki tane yöntem var önümüzde;

Oto anahtarcısında kayıp anahtar yaptırma yöntemi
Arabanın anahtarı olmadığı için önce bir anatarcı bulup, parasını verip, kapıları açtıracağız. Anahtarcı araca uygun metal bir anahtar getirecek. Kontak ve kapı kilitlerine göre anahtar işlenecek. Aslında bu kısım kolay kısmı Artık kontağa ve kapılara girebilen anahtarın sıradaki işlemi aracın Immo’su ile eşleştirilmesi. Bu işlem içinde teknolojik cihazlar gerekmektedir.

Daha kötü bir senaryo da olabilir!
Aracınızı yetkili servise götürdünüz. Yetkili servis sanayideki gibi en kısa yoldan işinizi çözmeyebilir. Bazı marka modeller için yurtdışından, aracın fabrikasından gerekli immobilizer kodunu istenir ve yeni anahtar buna göre yapılır. Dolayısıyla bu işlem boyunca araçsız olarak idare etmeniz gerekecektir.

Hatta, yetkili servislerde bazı marka araçların kayıp anahtarın değiştirilmesi; kontak, kapılar ve de bagaj dahil tüm kilit ve anahtarların değiştirilmesi anlamına gelebilmektedir. Ve yeni nesil araçların anahtarını yaptırmanın maliyeti 60 lira ile 5 bin lira arasında değişebilmektedir.

Kilit setinin değişmesi, komple oto beyin değişmesi gibi işlemler çok yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir hem de çok uzun zaman gerektirmektedir.

2000’li Yıllarda itibaren bir çok araç  üreticisi güvenlik önlemlerini yüksek ölçüde artırdı, bunların en başında immobilizer diye bir sistem oluşturuldu. Yeni teknolojinin yenilenmesi ya da değiştirilmesi de yüksek maliyetleri yanında getirdi. Dolayısıyla 2000’li yıllardan itibaren kayıp anahtar mevzusu da hayatımıza girmeye başladı.

kayıp-anahtar-resim-2

Olmayan Kayıp Anahtar Nasıl Yapılır ?

Bir Oto Anahtarcının ya da işin ehli birinin kayıp anahtar en 1 saat sürmektedir .Yedek anahtar çıkarmak ise çok daha kısa ve kolaydır çünkü var olan asıl anahtar dan örnek alıp kopyalanması kayıp anahtara göre oldukça kısa sürmektedir Aracınızın anahtarının kaybolması durumundan kayıp anahtar çıkarma işlemi Nitro mekatronik Garaj tarafından son teknoloji anahtar kodlama cihazları kullanılarak yapılmaktadır.

Anahtarınız mı kayboldu? Nitro Mekatronik Garaj’a giderek hemen yeni anahtar yaptırabilirsiniz.

Anahtar yapma işlemi profesyonellik ve teknoloji gerektiren bir durumdur.
Adana Nitro Garaj’a veya İstanbul Nitro Garaj‘a gelerek yedek anahtar, kayıp anahtar çıkarabilirsiniz.
Kayıp anahtar araç sahibi iseniz sizin de başınıza gelebilecek bir durum olmakla birlikte, korkmanızı gerektirecek bir husus değildir. Anahtarınız kaybolduğunda önemli olan doğru adrese gitmenizdir.

Bir araç da kayıp anahtar yaptırabilmek için öncelikle ruhsat sahibi olmanız gereklidir ruhsatınız yok ise noter satış belgesi gereklidir ruhsat sahibi değilseniz anahtar yaptırmanız mümkün değildir.

Sizlerde oto anahtar kodlama ve anahtar işlemleri hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat