Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Klima Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Klima Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Klima Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Otomobil sürücüleri yaz aylarında araçlarında klima olmadan saatlerce araba sürmek veya kış aylarında soğuklarda araba sürmekte zorlanırlar.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için otomobillerde klima bulunur ve bu klimaların bakımlarının rutin olarak yapılması gerekmektedir.  

Otomobillerde klima bakımı, konfor odaklı bir noktadır fakat araba klima bakımı yapılmadığı zaman ciddi problemlerinde ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir.

Araç klima kompresörleri bir nevi aracın motor sistemine benzer eğer bakımları yapılmaz ise gaz sistemi çalışmayacak hale gelebilir.

Araçların bakımları yıllık belli aralıklarda yapılmaktadır. Bu bakımlarda öncelikle araçların klimalarının polen filtreleri kontrol edilir ve ikisi birlikte bakım yapılır.

Araçlarınızda klimayı çalıştırdığınız zaman istenilen derecede soğutma veya ısıtma sağlanmıyorsa bu durumun iki sebebi olabilir.

Birincisi ve en çok karşılaşılanı polen filtresinin tıkanmasıdır diğer bir sebep de klima gazının bitmiş olmasıdır.

Bu iki sebep en yaygın ve en çok karşılaşılan problemdir. Tabi ki araç klimaları bu filtrelerden ibaret değildir.

Bu bakım önemsenmediğinde büyük hasarlar ve yüksek maliyetler ortaya çıkabilir. Araç klima bakımlarında öncelikle birkaç kontrol yapılır.

Bu kontrollerde önce aracın klima gazı ölçülür ve az ise tamamlanır. Daha sonra klima çalıştırılır ve kompresörün çalışmasına ve klimanın soğutmasına bakılır.

Başka bir problemde araçlarda ki klima gazının gaz oturması veya gaz sızması olabilir.

Hiç çalışmayan klimalarda ise yüksek ihtimalle sorun elektrik arızasından kaynaklanmaktadır.  Bu sebeple ihtiyaç olsa da olmasa da aracın kliması araca binildiği zaman birkaç dakika çalıştırılmalı ve kontrol edilmelidir.

Herhangi bir problem hissedildiğinde en yakın servise götürülmeli ve burada polenlerin elektrik devrelerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sizlerde klima bakımı hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat