Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Land Rover Discovery Konfigürasyon Arızası Çözümü

Land Rover Discovery Konfigürasyon Arızası Çözümü

Land Rover Discovery Konfigürasyon Arızası Çözümü

Kolon kilidi arızası araçlarda hiç bir dış etkiye bağlı olmaksızın meydana gelen mekanik bir arızadır.

Smart sistem dediğimiz anahtarsız çalıştırma kullanılan araçlarda, elektronik direksiyon sistemi bulunan araçlarda bu arıza ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

Land Rover Discovery marka araçta karşılaştığımız direksiyon kolon kilidi arızasını Nitro Mekatronik firmamız tarafından üretmiş olduğumuz , ESL\ELV direksiyon kolon kilidi emülatörü ile hızlı, pratik ve daha az maliyetli olarak giderdik.

Bu sayede hem vakitten hem de nakitten tasarruf sağlamış olduk.

Üretmiş olduğumuz kolon kilidi emülatörü birebir orijinal parça yerine geçerek araçta herhangi bir arızaya sebep olmamaktadır.

Land Rover direksiyon kolon kilidi emülatörü 2012-2020 yılları arasında üretilen tüm Land marka araçların arızalarının çözümünde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Kolon kilidinin çok pahalı olması sebebi ile üretmiş olduğumuz emülatör müşterilerimizin ekonomik olarak tercihlerinde ilk sırada yer almaktadır.

Land Rover Kayıp Anahtar Nasıl yapılır?

Bildiğiniz üzere anahtar kaybetmek araç kullanıcılarının korkulu rüyasıdır. Birde yedek anahtar yoksa bu durum  daha da korkutucu olabilmektedir.

Olmayan bir anahtar bir daha nasıl yapılacak ? Kayıp anahtar yapıla biliyor mu? Anahtar yapılırken araca başka zararlar gelebilir mi? Akla gelen ilk sorular bunlar olacaktır.

Bu soruların cevaplarını Autel IM serisi ile alacağız.

2017 Model Land Rover Discovery aracın kayıp anahtarı nasıl yapılır ?

2017 model Land Rover Discovery aracın kayıp anahtarı Autel’in IM serileri ile kolayca yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra yine Autel markasının Key Programmer xp400, Cable Apa106  ve birde akıllı yedek anahtar gerekmektedir.

Aracın bagajından RFA\KWM modülü söküldükten sonra masa üzerinde yeni anahtar yapmak için kullanacağımız herşey hazırdır.

Autel’in IM serileri sayesinde masa üzerinde kayıp anahtar yapmamız çok kolaylaşacaktır. Sökülen RFA modülünün içi açılır ver gerekli bağlantılar yapılır.

Bu bağlantılar yapıldıktan sonra adımlar sıra ile izlenir. RFA modülün işlemcisi okunur ve Autel’in IM serisi sayesinde yeni anahtar dosyaları oluşturulur.

Oluşturulan yeni anahtar dosyası Autel ile tekrar yeni anahtara yazılır.

Sökülen modül yerine takılır ve yeni anahtar artık hazırdır. Bu anahtarı oluştururken araç her hangi bir arıza vermez kolay ve hızlıca yeni anahtar artık araca kodlanmıştır.

land-rover-discovery-konfigurasyon-arizasi-cozumu-resimland-rover-discovery-konfigurasyon-arizasi-cozumu-resim2

land-rover-discovery-konfigurasyon-arizasi-cozumu-resim3

Land Rover Discovery Konfigürasyon Kodlama  Arızası ve Airbag Arızası
 

2017 model Land Rover Discovery airbag ve hatalı konfigürasyon arızası nasıl çözümlendi ?

Servise gelen aracımızda yapmış olduğumuz arıza tespit sonucu aracın genelinde konfigürasyon arızası  tespit edilmiştir.

Aracın arızasını tespit ederken Autel’in sunmuş olduğu j2534 protokole uygun çalışan interface kullanılmıştır.

Bu interface sayesinde tüm orijinal servis programlarını servis cihazı gibi kullanabiliriz.

Program olarak ise Land Rover ve Jaguarın orijinal servis cihazı olan JGLR  SDD programını kullandık.

Bu program sayesinde araçta orjinaline uygun olmayan hatalı konfigürasyon tespit edilir.

Bu hatalı konfigürasyon aracın airbag lambasını yakar ve aracın ekranında yaya koruma, radar  arızası kör nokta algılayıcı uyarılarını yakar.

Arızaların giderilmesi için hem yeni konfigürasyon dosyası SDD programı ile atılır hem de aracın tesisatı kontrol edilir.  

Yapmış olduğumuz kontrollerde aracın tesisatında yanlışlık olduğu tespit edilir.

Tesisat da ki hata giderildikten sonra araca SDD programı ve Autel Ultra inteface ile yeni konfigürasyon dosyası atılır.

Aracın airbag lambası ve ekrandaki tüm uyarılar söner. Yapılan işlemler de araca kesinlikle her hangi bir zarar verilmemiştir.

Araç yetkili servis programı ile kodlanıp işlem sona ermiştir. Autel markasının üretmiş olduğu Autel Ultra arıza tespit cihazının interface i sadece Land ve Jaguar için değil Mercedes, Bmw, Volkswagen gibi markalarında yetkili servis programını desteklemektedir.

Bu ve bunun daha bir çok araç arıza çözümleri hakkında detaylı bilgi için web sayfamızı takip edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat