Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Lastik Basınç Takip Sistemi Nasıl Kodlanır?

Lastik Basınç Takip Sistemi Nasıl Kodlanır?

Lastik Basınç Takip Sistemi Nasıl Kodlanır?

Gelişen teknoloji ile üretilen yeni nesil araçlarda lastik basınç sensörleri bulunmaktadır.

Bu sensör sistemleri 2007 yılı ve sonrasında kullanılmaya başlamıştır. Araç lastiklerindeki bu sensörlerin ömrü genel olarak 5-6 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Bu lastik basınç sensörlerin kullanım ömrü tamamlandığında ya da lastik basınç sensörler arızalandığında aracın gösterge panelinde lastik basınç sensör arıza lambası yanmaktadır.

Lastik hava basınç sistemlerinde üretilen araçların marka model ve yıl farklılıkları nedeniyle değişkenlik olabilir.

Peki lastik basınç takip sistemi nasıl kodlanır?

Lastik hava basıncı sıfır olarak üretilen araçlarda aracın kullanım klavuzunda PSI verileri olarak belirtilmiştir.

Bunun dışında araçların şoför koltuğunun iç kısmında, yakıt dolum kapağında veya bagaj içi gibi yerlerde PSI olarak yazması gerekir.

Tabi bazen BAR olarak belirtilebilir. Lastik hava basıncı güvenli sürüşlerde en önemli etkenlerdendir. Lastik basınç sensörleri; kazaları önler, araçların performansını artırır.

Aslında hayati bir önem taşıyan bu sensörlerin tamiri yapılmamaktadır. Arızalanması halinde yeni sensörün takılması gerekmektedir.

Her sensörün kendine özel ID’si yani parolası bulunmaktadır. Değişim yapılmadan önce bu ID’nın araç beynine kodlanması veyahut araç beyninde yer alan eski sensör ID’lerinin yeni sensörlere programlanması gerekmektedir.

Bu işlemler yapılmadığı takdirde araçtan verim alamaz ve güvenli bir sürüş yapamazsınız. Autel firmasının üretmiş olduğu lastik basınç sensörlerini, yine Autel firmasının üretmiş olduğu lastik basınç sensör cihazları ile tanıtma ve sıfırlama yapabilirsiniz.

Bununla ilgili oldukça fazla ürün bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile ustalara oldukça kolaylık sağlayan bu cihazlar, son kullanıcı içinde kullanım konusundan pratik ve uygundur.

Yapmanız gereken yeni sensörlerin aracınıza monte işlemini gerçekleştirdikten sonra yeni sensör ID’lerini TPMS cihazları ile araç beynine tanıtmaktır.

Cihazların sizi yönlendirmesi ile çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik bu sensörleri otomobil markalarında full bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sizlerde lastik basınç sensörleri hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat