Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Lasti̇k Basıncı Sensörü (Tpms) Nedi̇r ? Arızası Nasıl Gi̇deri̇li̇r ?

Lastik Basınç Sensörü Nedir?

Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TMPS), lastikteki hava basıncını ölçen, lastik basıncını izleyen ve tehlikeli derecede düşük olduğunda uyarı veren elektronik bir sistemdir.

Lastik Basınç Sensörünün Faydaları Nelerdir?

  • Lastik basıncı uyarı sensörü, lastik basıncındaki ani değişiklikler konusunda araç şoförünü  uyararak kazaları önler yardımcı olabilir.
  • Aracın her zaman öngörülebilir bir sürüş karakterini korumasına yardımcı olur.
  • Yakıt tüketimini düşürür.
  • Emisyonları azaltır ve doğru lastik basıncını sağladığı için lastik aşınmasının optimum seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Lastik Basınç Sensörü nasıl çalışır?

Sistemde 4 adet sensör bulunmakta olup içerisindeki pil ile kurulan kablosuz sinyal iletişimi üzerinden çalışır ve alıcı sensörü devreye girer.
Lastik basıncı uyarısı, gösterge ekranındaki ters çevrilmiş bir at nalı simgesidir.

Lastik basıncı uyarı lambası yandığında ne yapılması gerekir ?

Öncelikle aracın 4 lastiğini bazı araçlarda stepne dahil olmak üzere gözünüzle fiziksel olarak kontrol edin eğer inik bir lastiğiniz varsa aracınızın standartlarına uygun olarak lastiğin havasını ayarlayın.

Bunu yaptığınıza rağmen ışık hala sönmüyor ise aracın lastiklerinin havasının standartlarına uygun olduğuna emin iseniz, aracın içinden (model destekliyorsa) lastik basıncı sıfırlama işlemini başlatarak sıfırlama yapabilirsiniz.

Bu sayede ışık sönecektir Sıfırlama protokolleri araçtan araca değişkenlik göstermektedir. Bilmiyorsanız aracın el kitabından internetten veya bir usta yardımı alarak sıfırlamayı yapabilirisiniz.


Bu işlemlere rağmen ışık hala sönmedi ne yapmalıyım ?

Aracın lastik havalarından eminiz hepsi standartlara uygun. Sıfırlama işlemini yaptık hala ışık yanıyor ise lastik basınç sensörleriniz de sorun olabilir.
Bu sorunu tespit edebilmek için daha profesyonel yardım almanız daha doğrudur.

Öncelikle TPMS kodlama cihazına sahip olan bir servise götürmeniz gerekmektedir. Bu cihaz sayesinde arızalı veya sorunlu olan sensör tespit edilir üzerindeki kod cihaz yardımı ile okunur kaydedilir.

Eğer sensör arızalı ise ile iletişim olmayacaktır. Aracın OBD sinden arızalı olan sensörün kodu alınır. Tamiri olmadığı için yeni sensör takılması gerekir. Çektiğimiz sensörün kodunu yeni takacağımız sensöre yine cihaz yardımı ile yazılır. Yeni sensör aracın lastiğine  takılır.

Ve cihaz ile o lastiğe tanıtılır Cihaz yardımı ile arabanın TPMS modülüne yazılan arızalar silinir. Lastik havalarından emin olduktan sonra TPMS uyarı ışığı sönecektir.

Lastik basınç sensörü arızası hakkında ya da Lastik basınç sensörü almak için Nitro Mekatronik Web adresini ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen