Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Man Beyin Tamir Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Man Beyin Tamir Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüz araçları elektronik sistemler ile donatılmıştır. Bunların başında da (ECU) motor kontrol ünitesi gelir.

ECU’nun diğer adı da halk dilinde Beyin ve ya motor beyni olarak ta geçer.

Motor beyni aracın üzerindeki bütün sensörleri kontrol eden mikro işlemciye sahip bir bilgisayardır.

ECU elektronik kontrol ünitesi araç seçmeksizin binek, hafif ticari, ağır vasıta, traktörler, iş makineleri gibi araçlarda da kullanılmaktadır.

ECU motor beyni büyük ölçüde krank mili sensörü, hava akış metre sensörü, turbo basınç sensörü gibi sensörlerden gelen CAN LİNE sinyallerini kontrol ederek motorun ürettiği Tork gücünü belirler ağır zorlanmalarda ani güç kaybını önler elektronik kontrol ünitesine sahip tüm araçlarda bu sistem kullanılmaktadır.

Beynin içi karmaşık elektronik entegre sistemi ile donatıldığı için arızasını bulmakta çok güç ve zahmetli bir iştir.

Nitro Mekatronik olarak 2009 yılından beri otomotiv sektöründe Arıza tespit cihazlarının, Beyin programlama cihazlarının distiribütörlüğünü satışını ve satış sonrası teknik servis hizmetlerini veriyoruz.

Kendi alanımız olan Motor beyninin arızasının tespit edilmesinin ne kadar zor olduğunu bildiğimiz için Ülkemize katkısı olması açısından ECUTEST KF-1500 Beyin test cihazını uzun uğraşlar sonunda üretmeyi başardık ve gün geçtikçe daha da geliştireceğiz.

ECUTEST ile enjektör testi, krank ve kam mili giriş testi, immobilizer testi ve ECU üzerindeki bütün sensörlerin giriş ve çıkış testini gerçekleştirebilirsiniz.

Man Ağır vasıta araçlarda Bosch motor beyinleri kullanılmaktadır 2008 yılı öncesinde BOSCH EDC7XX serileri kullanılmış olup 2008 yılından sonraki araçlarında BOSCH EDC 17CV42 modelini kullanmıştır.

MAN Kamyon Ve Çekici Çeşitleri:

  • TGA
  • TGL
  • TGS
  • TGX

Man Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

ECU TEST cihazı ile ECU içi açılmadan sadece diyagramlar sayesinde bağlantı gerçekleştirildikten sonra, online bir sistem üzerinden e-posta adresi ve şifresi ile giriş sağlayıp ECU’ya uygun soket takılarak araç üzerinde test eder gibi testini basit bir ara yüzle yapacaktır.

Bu aşamaları sıralayacak olursak aşağıda vereceğim şıklar da ki gibi olacaktır.

Araca özel tüm parametreler ECU seçim esnasında yüklenir ve gerekli bilgiler bir server tarafından otomatik olarak yüklenir.

Uygulama sayesinde seçilen ECU server da yüklü olan veri tabanı (Nitro Mekatronik tarafından oluşturulan) sayesinde soketin şeması, diyagramı; fotoğraflar ve videolar sayesinde gösterilecektir.

Bağlantı gerçekleştikten sonra ECU’nun vermesi gereken voltajları, enjektörleri, sensör ve valf çıkışlarını ekrana yansıtacaktır.
Eğer ECU’da hata varsa, hatalı bölüm kırmızı renkle gösterilecektir.

ECU onarılıp hata giderildiğinde otomatik olarak kırmızı rengin ekranda düzeldiği görülecektir simülasyonu yapılan ECU, arabanın üzerinde çalışılıyormuş gibi ortam sağlayacak ve gaz pedalı diye yerleştirilen buton sayesinde tüm hareketli sensörlerin ve parametrelerin üzerinde işlem yapacaktır.

Bunun sayesinde ECU-Test cihazı ile ECU’daki canlı değerler görülebilecektir.
Motor Kontrol Ünitesi ile immobilizer, body, gösterge, ABS vb. eşleştirmeler yapılabilecektir.
Araçların kontrol ünitelerini değiştirmek yerine tamir edip geri dönüşüme kazandırmaktayız.
ECU Test cihazı ile Motor kontrol ünitelerinin sensör giriş ve çıkış bilgilerini, voltaj değerlerini, olması gereken değerleri, ölçülen değerleri görüntülenebilecektir. Simülatör ile cihaz üzerinden kontrol ünitesi içerisine sinyal göndererek gerekli analiz ve tetikleri yapmayı hedeflemekteyiz.
ECUTEST KF-1500 Beyin tamir cihazının Man beyin tamirinde nasıl kullanıldığını yukarıdaki videoda daha net bir şekilde göreceksiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen