Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

Motor Yağı Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor Yağı Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yağı değişiminde dikkat edilmesi gerekenler; arabaların genel kontrollerinden bir tanesi de yağ ve yağ filtrelerinin zamanında ve doğru yapılmasıdır.

Bu kontroller zamanında yapılmadığı zaman motorun ömrü kısalır ve bazen büyük zararlar oluşabilir.

Motorun uzun ömürlü olması ve kullanımın performanslı olması için motor bakımlarının yapılması ve yağın zamanında değişmesi gerekmektedir.

Araç motor yağını kendiniz değişerek  maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Motor yağı değişim oldukça basittir. Araç bakımları söz konusu olduğu zaman güvenlik her zaman önceliktir.

Bu sebeple eğer ilk defa araç motor yağını değiştiriyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Öncelikle yaklaşık 5 litre KALİTELİ bir motor yağınızın olması gerekmektedir. Aracınızın marka modeline uygun bir yağ filtresi, ayarlı pense veya açık uçlu ayarlanabilen pense birde yağ filtresi için ayar filtresi, en az 6-8 litre derinliğinde büyük bir kap ve temiz birkaç beze ihtiyacınız vardır.

Bunların dışında araç motor yağını seçerken özenli davranmanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir.  

Piyasadaki araçların bakım testleri belirli aralıklarla servislerde yapılmaktadır bu bakımlar yağ değişimini de kapsar.

Bu bakımların dışında sizlerinde bilmesi gereken bazı hususlar vardır; aracınızın uyarı ışıklarını gözlemleyin. Arabaların genelinde gösterge panelinde yağ seviye lambası olur ve kritik durumlarda bize uyarı verir.  

Yağ seviyesini yağ ölçme çubuğu ile kontrol edin ve yağın gerçekten değiştirilmesi gerekip gerekmediğini tespit edin. Yeni motor yağını koymadan önce arabanın marka modeline göre motor karteri veya vakum ile boşaltın.  

Soğuyan yağ doğru bir şekilde boşaltılamayabilir. Bundan kaynaklı bu işleme başlamadan önce yağ sıcaklığını normal çalışma sıcaklığına getirmek için arabayı biraz çalıştırın.

Daha sonra araç motorunu durdurun ve kapağı açın oluşabilecek olan vakumu önleyin ve daha sonra yağı serbest bir şekilde boşaltabilirsiniz.

Arabada daha önce hangi yağın kullanıldığını tespit edin. Piyasadaki her motor yağı aynı değildir ve yapılan bir hata motora ciddi zarar verebilir.  

Aracınızın her motor yağı değişiminde aracınızın yaptığı mesafeyi ve tarihi kaydedin. Böylelikle bir sonraki yağ değişimini ne zaman yapmanız gerektiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Lütfen özenli olun. Motor yağı değişimi uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu konuyla ilgili tereddütünüz var ise bir uzmandan destek alınız.

Sizlerde motor yağı değişimi hakkında veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen