Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Otomobi̇llerde Akü Testi̇ Nasil Yapilir?

Otomobi̇llerde Akü Testi̇ Nasil Yapilir?

Otomobi̇llerde Akü Testi̇ Nasil Yapilir?

Aküler, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren ve ihtiyaç durumunda tekrardan elektrik enerjisi sağlayan cihazlardır.

Otomotiv sektöründe de araçların enerji ihtiyacını sağladığı önemi yadsınamaz.

Akünüz bittiğinde aracını çalıştırmanız mümkün olmaz dolayısıyla akünüzün doluluk durumunu ve akü sağlığını test etmeniz yararlı olur. 

Akünüzün kalan örünü belirlemek, arızası var mı yok mu kontrol etmek, soğuk marştaki değerini ve rezerv kapasitesini detaylı olarak incelemek için bir akü test cihazına ihtiyaç duyulur.

Türkiye distribütörü olduğumuz Autel markasının BT609 arıza tespit ve akü test cihazı ile akü testinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Autel BT609, 6 ve 12 voltluk akü testini, 12 ve 24 voltluk marş ve akü sistemlerini test eder. Akünüzün şarj durumunu ara ara kontrol etmek gerekir.

Akü şarjının bitip bitmediğini belirlemenin en iyi yolu da akü test cihazlarıdır. 

Peki akü testi nasıl yapılır?

BT609 akü test cihazı, tablet, interface ve akü ölçerden oluşmaktadır. BT609 ile araç içi ve araç dışı akü testi, akü sıfırlamalarını yapabilirsiniz. Elektrikli araçlardaki lityum pillerin testini de yapabilirsiniz. 

Araç içi test için;

  • Tabletten araç içi testini seçiyoruz
  • Kontağı açıyoruz
  • Şase tanıtmadan araç şasesini buluyoruz.
  • Akü, marş motoru ve jenaratör olarak üç aşamalı olarak bakabiliyorsunuz
  • Araç içi testi için tüm elektrikli kısımları, farı, kapıları, kontağı kapatıyoruz ve testi başlatıyoruz.
  • Cihaz aküyü algıladıktan sonra ekranda akü ömrü, gerilimi, akü kapasitesi ve sıcaklık ölçümü çıkıyor. (İsterseniz bunu rapor olarak da alabiliyorsunuz.)
  • Kontak kapalıyken testi başlatıp, sonra aracı çalıştırıyoruz ve aracın motorun çalışma anındaki değerini ölçebiliyoruz. 
  • Far ve klima gibi elektrikli cihazları kapatıp, motor devrini 2000-3000 de tutup işlemi yapıp ayağımızı gaz pedalından çekiyoruz, sonra elektrikli tüm kısımları açıp motor devrini tekrar yükseltiyoruz ve sonra ekranda verileri aldıktan sonra kontağı kapatıyoruz. Çekilen verileri rapor ya da mail olarak alabiliyoruz. 
    Autel BT609 ile akü testi dışında arıza tespit işlemlerini de yapabiliyorsunuz. Piyasadaki birçok marka modelde başarılı işlemler için bu modeli tercih edebilirsiniz. Ürün ve işlemlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizlere sitemiz ve telefonlarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. 


 

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat