Türkçe
Blog Paylaşımlarına Dön

Parti̇kül Tıkalı Mı, Tıkalı İse Nasıl Temi̇zleri̇m?

Parti̇kül Tıkalı Mı, Tıkalı İse Nasıl Temi̇zleri̇m?

Parti̇kül Tıkalı Mı, Tıkalı İse Nasıl Temi̇zleri̇m?

Dizel Motorlu araçlarda, araç çalışır durumda iken ortaya çıkan zararlı gazların ve parçacıkların doğaya salınımını önlemek için kullanılan Filtreleme Sistemine Dizel Partikül Filtresi (DPF) adı verilmektedir.

Petekli sistemden faydalanmak için gerekli önlemleri almak için gerekli önlemler.

2009 Yılında Avrupa Birliği üyesi Ülkeler Tarafından Alınan karar ile Dizel motorlu araçlarda kullanılması zorunlu hale GETİRİLEN DPF, genel Olarak 1.200 ° C’ye Kadar dayanıklı Seramik malzemeden üretilmektedir.

Silisyum Karbür Filtrelerde bu dayanım 2.700 °C’ye kadar sürüyor. Euro 5 ve Euro 6 motorlu araçlarda donanımsal olarak bulunan DPF Euro4 motorluda küçüklerine yer almaktadır.

Doğa ve insan açısından bakıldığında karbon monoksit hidrokarbonlarla birlikte emilenler Dizel Parti Filtrelenirken belli dolujenerinde Araçta Aktif Revizyon işlemi başlatılıyor.

ilk 4 adımdan oluşan bu rejenerasyon işleminde öncelikle Araçta içinde bulunan Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) filtrede yer alan sensörler sayesinde otomatik olarak muayeneden geçer.

Sonraki aşamada ECU dan gelen uyarı ile filtre içine yakıt püskürtülerek egzoz gazının da etkisi ile yüksek sıcaklık oluşturularak bu zararlı atıkların yanması ve bu şekilde doğaya salınmadan filtre içerisinde yok edilmesi sağlanır.

Ancak bazı durumlarda bu rejenerasyon işlemi buna yeterli gelmeyebilir ve DPF da doluluk oranı araca zarar verecek boyuta ulaşabilir. Bu durumda rejenerasyon işlemini manuel olarak gerekebilmektedir.

Bu da iki şekilde mümkündür. Öncelikle aracın yaklaşık 30 dk düşük sabit hızla sürülerek motor sıcaklığının artması ile zararlı maddelerin yanması sağlanabilir.

Bununda yeterli gelmediği durumlarda Filtrenin araçtan sökülerek özle temizleme sıvısı ve Temizleme makinesi ile yıkanarak temizlenmesi gerekir.
Nitro Mekatronik tarafından üretilen Dizel Partikül Temizleme Makinesi özel temizleme sıvısı ile birlikte satılmakta ve bu konuda en çok tercih edilen Makine durumundadır.

Ayrıca Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan Nitro Garaj hizmeti ile de hem servislere hem de son kullanıcılara sağlıklı ve başarılı şekilde temizleme hizmeti sunmaktadır.

Aracınız da Dizel Partikül Filtresi tıkanmasına bağlı sorunlar yaşıyorsanız Garaj Market üzerinden randevu oluşturabilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan kolayca randevu alabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yaz Yorum Formunu Kapat