Deutsch
Suchen
Zurück zu allen Blogbeiträgen

SCN Kodlaması Nedir?

SCN Kodlaması Nedir?

Araç üretici firmaları piyasaya araçları sürdükten sonra araçta ilerleyen yıllarda bazı problemler ortaya çıkabilir.

Bu problemler araçlara gelen yeni güncellemeler ile çözülmektedir. Araçlardaki eski ve problemli yazılımlarınızın yerine yeni güncel versiyon yazılım yükleme işlemine modül programlama denilmektedir.

SCN kodlama ise Mercedes araçlara özgü bir modül yazılım ve araç beyinlerini güncelleme veya yeniden araca tanıtma işlemidir.

Aslında SCN kodlama araçlarda ki eski yazılımlar yerine araç Ecu’suna yani araç beynine bağlanıp araca yeni gelen yazılımı yüklemektir.

Bu işlemi telefonlarımıza gelen güncelleme gibi de düşünebiliriz.

Modül programlama ve SCN kodlama gibi işlemleri gerçekleştirmek için bir server bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Yani bu işlem şanzıman ve ana parçalarını ECU’a senkroni etmek için kullanılmaktadır, eğer işlem yapılmaz ise sistemde hata olarak görülmektedir.

SCN Kodlaması önceden sadece Mercedes Benz’in yetki verdiği kişi veya tüzel kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir, bunun dışında yetkili servis şifresi sadece senelik kiralama olarak alınmaktadır ve maliyeti oldukça yüksektir ayrıca bu şifre sadece Mercedes’in belirlediği servislere verilmektedir.

Fakat Autel’in size sunduğu profesyonel MS 908P ve Autel elite üniversal arıza tespit cihazı ile şifre ihtiyacı duyulmaksızın Mercedes-Benz yetkili servisleri gibi SCN kodlama ve modül programlama işlemlerini yapabilirsiniz.

Araç beyinleri için yeni yazılım çıkaran otomobil üreticileri kendi diagnostik sistemleri üzerinden güncelleme imkanı sunarlar.

Yetkili ve özel servisler kullandıkları yetkili servis arıza tespit cihazları ile servislerine gelen araçlara SCN Kodlaması yapabilirler.

Diagnostik sistemin içerisinde mevcut yazılım bulunmadığı halde, internet üzerinden üretici firmanın vermiş olduğu yazılımı araca yükleme işlemidir.

Sizlerde SCN Kodlama veya farklı konularda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan yada web adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kommentare
Schreibe Einen Kommentar Kommentarformular Schließen